Kalp yetmezlikli köpeklerde serum proteomik profili ile yeni biyobelirteçlerin identifikasyonu
Identification of new biomarker by serum proteomic profile in dogs with heart failure
  1. Tez No: 657723
  2. Yazar: AHMET SARIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada doğal koşullarda ve farklı şiddetlerde kronik kalp yetmezliği (KKY) gelişen köpeklerde serum sitokin ve proteomik profilinin belirlenmesi, böylece tanısal ve hastalık sürecinin takip edilmesine olanak sağlayabilecek yeni biyobelirteçlerin identifikasyonu amaçlanmıştır. Materyal olarak farklı ırk, yaş, vücut ağırlığı ve her iki cinsiyetten toplam 29 köpek kullanılmış ve bunlar Amerikan Veteriner İç Hastalıkları Koleji'ne (ACVIM) göre dört gruba ayrılmıştır: A grubu sağlıklı kontrolleri (n=8), B grubu asemptomatik (n=6), C grubu semptomatik (n=10) ve D grubu da standart tedaviye direnç gösteren KKY'li köpeklerden (n=5) oluşturulmuştur. Klinik ve laboratuvar muayeneleri tedavi öncesi ve sonrası yapılmıştır. Serum sitokin ve proteomları sırasıyla otomatik analizör (Luminex 200, TX) ve likid kromatografi kütle-spektrometri (LC/MS) ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the serum cytokine and proteomic profile in different severities of naturally acquired chronic heart failure (CHF) in dogs, thereby providing the identification of new biomarkers enabling the diagnosis and follow-up of the disease process. The materials used in this study were of a total of 29 dogs of different breed, age, body-weight and both sexes, and divided into four groups according to the American College of Veterinary Internal Medicine (ACVIM) consensus guidelines: Group A healthy controls (n=8), Group B asymptomatic (n=6), Group C symptomatic (n=10) and Group D dogs with CHF resistant to standard therapy (n=5). Clinical and laboratory examinations were performed before and after treatment. Serum cytokines and proteomes were determined by an automatic analyzer (Luminex 200, TX) and liquid chromatography mass-spectrometry (LC/MS), respectively.