Acil serviste ilk başvuru anındaki serum laktat değerinin mortaliteyi öngörmedeki yeri: Retrospektif, klinik çalışma
The role of initial serum lactate level in the emergency department in predicting mortality: Retrospective, clinical study
- Tez No: 536734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı acil servise başvuran hastalarda ilk başvuru anında ölçülen serum laktat değerinin mortaliteyi öngörmedeki yerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Haziran 2017- Aralık 2017 tarihleri arasında acil servise çeşitli nedenlerle başvuran, ilk başvuru anında serum laktat değerleri çalışılan hastalar dahil edildi. Hastaların demografik verileri, laboratuvar bulguları, mortalite ve hastaneye yatış oranları analiz edildi. Birincil sonlanım noktası, serum laktat değerinin mortaliteyi öngörmedeki yeri, ikincil sonlanım noktası hastaneye yatışı öngörmedeki rolü olarak belirlendi. Bulgular: 1382 hastanın %47,4'ü (n=655) kadın, %52,6'sı (n=727) erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 60,99±20,04 (18- 100) yaş olarak saptandı. Çalışmaya katılan olguların %59,6'sında (n=824), en sık hipertansiyon olmak üzere (%36) ek hastalık görüldü. Çalışmaya katılan olguların %20,5'inde (n=284) hastaneye yatış yapıldığı gözlenmiştir. 43 (%3.1) hastada ise mortalite saptanmıştır. Hastane yatış ve mortalite olan olguların yaşları, hastane yatışı olmayan ve mortalite gözlenmeyen olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,001; p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the role of serum lactate in the patients who were admitted to the emergency department at the time of admission. Materials and Methods: Patients who were admitted to the emergency service for various reasons between June 2017 and December 2017 were included in the study. Demographic data, laboratory findings, mortality and hospitalization rates of the patients were analyzed. The primary endpoint was determined as the role of serum lactate in predicting mortality, and the secondary endpoint in predicting hospitalization. Results: Of the 1382 patients, 47.4% (n = 655) were female and 52.6% (n = 727) were male. The mean age of the patients was 60.99 ± 20.04 (18- 100) years. In 59.6% (n = 824) of the patients, the most common hypertension (36%) was an additional disease. It was observed that 20.5% (n = 284) of the patients were hospitalized. Mortality was found in 43 (3.1%) patients. The ages of patients with hospitalization and mortality were found to be significantly higher than those without hospitalization and without mortality (p = 0.001; p 0.05).