Akut pankreatit hastalarında ranson kriterlerine laktat eklenmesi ile prognoz tahmini ve hastalık ciddiyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between lactate addition to ranson criteria in patients with acute pancreatitis and prognosis prediction and disease severi̇ty
- Tez No: 621784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİYE YOLCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Acil serviste akut pankreatit (AP) tanısı alan hastalarda hastalığın ciddiytini belirlemek, prognozu öngörmek ve tedavi planlaması için Ranson Skoru sıklıkla kullanılmaktadır. Biz bu çalışmada Ranson Skoru ile hastaların başvuru laktat düzeylerini birlikte değerlendirirerek bu hastaların ciddiyet, prognoz ve sonlanım açısından öngörü düzeyinin yalnızca Ranson Skoruna göre daha etkin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Metod: Bu retrospektif çalışmaya acil serviste AP tanısı alan 163 hasta alındı. Hastaların demografik verileri, başvuru anındaki vitalleri, bilier – nonbilier ayrımı, Ranson Skoru, kan gazı laktat düzeyi, hastaların nereye yattığı (servis/yoğun bakım), hastanede kalış süreleri, çalışma süresi içerisinde yeni bir atak geçirip geçirmediği ve 30 gün içerisinde mortalite gelişip gelişmediği çalışma formuna kaydedildi. Ranson Skoru ve Ranson+laktat ciddiyet, prognoz ve sonlanım açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza 86 (%52.8) kadın, 77 (%47.2) erkek toplam 163 akut pankreatit hastası dâhil edildi. Hastaların 14 ünde (%8.6) yatış esnasında komplikasyon gözlenirken, 160 (%98.2) hasta taburcu olmuş, 3 (%1.8) hasta ise eks olmuştur. Kan laktat düzeyi ile hastanede 10 günden fazla yatış arasında anlamlı bir ilişki tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Ranson's Criteria (RC) is usually used to determine the severity, to predict the prognosis and planning the treatment in acute pancreatitis (AP) patients in the emergency department (ED). In this study, w aimed to determine whether the serum lactate levels of the AP patients is much more effective than RC alone or not in the prediction of severity, prognosis and outcome. Method: We enrolled 163 AP patients in this retrospectiv study. Demographic data, presentation time vital signs, biliary/non-biliary ethiology, Ranson score (RS), hospitalisation clinic (inpatient clinic/intensive care unit), length of hospitalisation, 30 day mortlity rate data were noted. RS and Ranson+serum lactate levels were compared according to severity, prognosis and outcome. Results: The study group was consisted of 86 (52.8%) females, 77 (47.2%) males totally 163 AP patients. Complication occurence ratio was 8.6%. Totally 160 (98.2%) patient were dischared and 3 (1.8%) patients died. Serum lactate level was significantly related with hospitalisation more than 10 days (p0,05).