Acil servise sepsis kliniği ile başvuran hastalarda biyokimyasal belirteçlerin kan kültüründe üreyen mikroorganizmaların türünü belirlemedeki rolünün araştırılması
Investigation of the role of biochemical markers in predicting the type of microorganisms isolated from blood culture in patients presenting to the emergency department with sepsis
- Tez No: 966575
- Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE ÖZTOPRAK ÇUVALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda acil servise sepsis kliniği ile başvuran quick Sequential Organ Failure Assessment (qSOFA) ≥2 olan ve kan kültür pozitifliği saptanan hastalardaki etken mikroorganizma türünü (Gram pozitif, Gram negatif bakteriler veya Candida spp. vb etkenleri) tahmin etmek açısından serumda laktat düzeyi, C-reaktif protein (CRP), prokalsitonin (PCT), nötrofil/lenfosit oranı (NLR), platelet/lenfosit oranı (PLR) ve CRP/Albumin oranları ile birlikte Sequential Organ Failure Asses (SOFA), Pitt bakteriyemi skoru ve Acute Physiologic and Chronic Health Evaluation-II (APACHE-II) skorlarının mortalite üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif ve gözlemsel olarak tasarlanan çalışmamıza 01 Ocak 2019 - 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma hastanesi acil serviste qSOFA ile sepsis tanısı alan, başvusundan itibaren ilk altı saatte kan kültür pozitifliği mikrobiyolojik olarak kanıtlanmış olan hastalar dahil edildi. Hastaların klinik ve demografik verileri, serum laktat düzeyi, CRP, PCT, NLR, PLR, CRP/Albumin oranları ve bu hastalardaki APACHE-II skoru, Pitt bakteriyemi skoru, SOFA skoru kaydedildi. Hastalarda kan kültüründe üreyen mikroorganizma türü ile hastane içi mortalite durumu ve yatış yeri (servis ya da yoğun bakım ünitesi) karşılaştırıldı; ayrıca başvuru anındaki serum laktat düzeyi ile biyokimyasal parametlerin sepsisli hastalardaki mikroorganizma türünü öngördürücü etkisi araştırıldı. Bulgular: İlgili döneme ait toplam 1074 hasta incelendi, dahil etme kriterlerine uyan 129 hasta çalışmaya alındı. Hastaların serum laktat düzeyleri kan kültüründe üreyen mikroorganizma türü ile ilişkili bulundu (p:0,004). Gram negatif bakteri ve Candida spp. üremesi olan grupta serum laktat düzeyleri Gram pozitif bakteri üremesi olan gruba göre anlamlı derecede yüksekti. Serum laktat düzeyinin ≥3,25 mmol/L olmasının %65,1 duyarlılık ve %70,5 özgüllük ile Gram negatif bakteriyemi öngördürme özelliğine sahip olduğu saptandı (p:0,001). APACHE-II skoru ve qSOFA skoru ile mikroorganizma türü arasında ilişki saptandı (p:0,017 ve p:0,004).
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aimed to evaluate the predictive value of serum lactate, C‑reactive protein (CRP), procalcitonin (PCT), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), and CRP/albumin ratio, together with the Sequential Organ Failure Assessment (SOFA), Pitt bacteraemia score, and Acute Physiology and Chronic Health Evaluation‑II (APACHE‑II) score, for determining the causative microorganism (Gram‑positive bacteria, Gram‑negative bacteria, or Candida spp.) in patients who presented to the emergency department with sepsis (quick SOFA ≥ 2) and had positive blood cultures, and to analyse their effects on mortality. Materıals and Methods: This retrospective observational study included patients who were diagnosed with sepsis by qSOFA in the Emergency Department of Antalya Training and Research Hospital between 1 January 2019 and 31 December 2022 and whose blood cultures taken within the first 6 h of admission grew microorganisms. Clinical and demographic data, serum lactate, CRP, PCT, NLR, PLR, and CRP/albumin ratios, together with APACHE‑II, Pitt bacteraemia, and SOFA scores, were recorded. The type of microorganism isolated, mortality, and admission destination (ward vs intensive care unit, ICU) were compared. The predictive value of serum lactate and biochemical parameters for the microorganism type was analysed. Results: A total of 1074 patients were screened, and 129 met the inclusion criteria. Serum lactate levels were associated with the isolated microorganism (p:0,004); levels were significantly higher in the Gram‑negative bacteria and Candida spp. group than in the Gram‑positive bacteria group. A lactate level ≥ 3,25 mmol/L predicted Gram‑negative bacteraemia with 65,1 % sensitivity and 70,5 % specificity (p:0,001). Both qSOFA and APACHE‑II scores differed according to the microorganism type (p: 0,004 and p: 0,017; respectively).