Kuantum temelli görüntü işleme
Image processing based on fundamental of quantum
  1. Tez No: 536773
  2. Yazar: ENGİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, kuantum hesaplamanın üstün özellikleri ortaya konarak görüntü işleme konusunda sağladığı avantajlar ortaya konmaktadır. Kuantum temelli görüntü işleme için çok dalga boylu görüntülerin kuantum temsili QRMW modeli sunulmmuştur. QRMW modelinde kuantum durumların hazırlanışı ve kuantum durumdan görüntünün geri elde edilmesi açıklanmıştır. QRMW modelindeki görüntüler için sıkıştırma yöntemi önerilmiştir. Ayrıca QRMW modeli kullanılarak görüntüler üzerinde tüm ve kısmi renk işlemleri ile pozisyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. QRMW modelindeki bir kuantum görüntüye, metin ve ikili görüntü gizli bilgilerinin gizlenmesi için bir steganografi algoritması önerilmiştir. Steganografi algoritmasında gizli bilgilerin taşıyıcı görüntüye nasıl gizlendikleri ve taşıyıcı görüntüden nasıl çıkarıldıkları gösterilmiştir. Ayrıca önerilen steganografi algoritması için simülasyon ve analizler yapılmıştır. Simülasyonlar ve analizler sonucunda elde edilen veriler literatürdeki diğer kuantum görüntü temsil modelleri ve kuantum steganografi algoritmaları ile karşılaştırılmış ve avantajlar/dezavantajlar ortaya konmuştur. Son olarak ise elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces the superior features of quantum computation and demonstrates the advantages of image processing. The QRMW model as quantum representation of multi wavelength images for image processing based on fundamental of quantum is presented. The preparation of quantum states and the retrieving image from the quantum state are described in the QRMW model. The compression method is proposed for images in the QRMW model. Also, complete color, partial color and position operations were performed on the images using the QRMW model. The steganography algorithm is proposed to hide secret text and binary image confidential information to quantum image in the QRMW model. The steganography algorithm shows how confidential information is hidden and removed from the carrier image. The steps of embedding confidential information into the carrier image and extracting confidential information from the carrier image are shown in the staganography algorithm. The simulations and the analyzes are also performed for the proposed steganography algorithm. The data obtained as a result of the simulations and analyzes are compared with the other quantum image representation models and the quantum steganography algorithms in the literatur. The advantages/disadvantages of the proposed steganography algorithm are presented. Finally, the obtained results are presented.