Cam iyonomer esaslı güncel restoratif materyallerin sağlam dentine olan bağlanma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of shear bond strengths of glass ionomerbased restorative materials to sound denti̇ne
  1. Tez No: 536774
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞİRİN KARAARSLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı güncel cam iyonomer esaslı dolgu materyallerinin farklı adeziv sistemler kullanılarak termalsiklusla yaşlandırma sonrası sağlam dentine olan makaslama bağlanma dayanımlarını karşılaştırmaktır. Önemi: Çalışmanın sonuçları ile deneyde kullanılan cam iyonomer esaslı dolgu materyallerinin arka bölgedeki dişlerde kullanımlarının uygunluğu konusunda klinisyenleri bilgilendirmek ve literatüre katkı sağlamak hedeflenmiştir. Yöntem: Çürük, çatlak ve kırığa sahip olmayan 120 adet insan daimi 3. molar dişinin okluzal mineleri olarak su soğutması altında elmas separe ile kesildi ve dentin yüzeyi açığa çıkarıldı. Dentin yüzeyi 600 gritlik silikon karbür kâğıdı ile cilalanarak hazırlandı.Cam iyonomer esaslı dört restoratif materyal;Cam Karbomer (GCP Dental, vianen,The Netherlands), Equia Forte (GC Corporation, Tokyo, Japan), Giomer (Beautifil-II, Shofu Inc., Kyoto, Japan), Photac-Fil Quick (3M, ESPE,USA) silindirik şeffaf kalıplar (4 mm çap × 4 mm yükseklik) yardımıyla dentine adezivsiz olarak, iki aşamalı bir self etch (Clearfil SE Bond ) adeziv ve total etch (Adper Single Bond ) adeziv ile dentine yüzey ön işlemi yapıldıktan sonra uygulandı. 10 000 termal döngüyle yapay olarak yaşlandırılan örneklerin üniversal test cihazı kullanarak, makaslama bağlanma dayanımı değerleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to compare the shear bond strengths of the current glass ionomer-based filler materials to the strong dentin by using different adhesive systems after thermocycling. Significance: It was aimed with the results of the study to inform the clinicians about the suitability of their use in the posterior teeth and to contribute to the literature. Methods: The occlusal enamels of 120 human permanent third molar teeth without caries, cracks and fractures were cut with diamond separe under water cooling. The dentin surfaces were polished with 600 grit silicon carbide paper. Four glass ionomer based restorative materials: Glass Carbomer (GCP Dental, vianen, The Netherlands), Equia Forte (GC Corporation, Tokyo, Japan), Giomer (Beautifil-II, Shofu Inc., Kyoto, Japan), Photac-Fil Quick (3M, ESPE, USA) were applied to the prepared dentin surfaces after the dentine surface pretreatment with a two-step self-etch (Clearfil SE Bond) adhesive, total etch (Adper Single Bond) adhesive, and without dentine adhesive. Then, the specimens were artificially aged with 10. 000 thermal cycles. Shear bond strength values were determined by using the universal testing device.