Çocuk hematoloji polikliniğimizde takip edilen glanzman trombastenisi tanılı hastalarda, mutasyon analizi ve klinik değerlendirme
Mutation analysis and clinical evaluation in patients diagnosed with GT and followed UP in OUR pediatric hematology clinic
  1. Tez No: 536775
  2. Yazar: EYYÜP YÜREKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Glanzman trombastenisi (GT), anormal platelet agregasyonu ile karakterize, nadir görülen kalıtsal trombosit fonksiyon bozukluğudur. GT, otozomal resesif geçişli olup esas sorun trombositlerin yüzeyinde bulunan GPIIb/IIIa reseptörünün yokluğu veya disfonksiyonudur. Bu çalışmasının amacı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk hematoloji bölümünde GT tanısıyla takipli olguların klinik ve laboratuar bulgularının değerlendirilmesi, genetik mutasyon tipinin araştırılması ve mutasyon tipi ile klinik bulgular arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı'nda Ocak 2008-Nisan 2018 tarihleri arasında takip ve tedavi edilen 17 GT hastasının dosya kayıtları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların genetik mutasyonları, yaş, cinsiyet, tanı yaşı, başvuru semptomları, klinik bulguları, trombosit sayısı ve hacmi gibi özellikleri dosya kayıtlarından bakıldı. Hastaların kanama bulguları, güncel bir kanama skorlaması kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Hastalarımızda en sık görülen kanama şekilleri, epistaksis, kutanöz kanama ve minör yaradan kanama idi. Genetik mutasyon tespit edilen 12 hastanın altısında aynı mutasyon tespit edildi. Çalışmamızda daha önce literatürde tanımlanmamış olan, dört yeni mutasyon tespit edildi.. Bunların üçü ITGA2B bölgesinde iken, biri ITGB3 bölgesindeydi. Çalışmamızda genetik bulgular ile klinik bulgular arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç: Hastalarımızın hastaneye en sık başvuru şekilleri mukokutanöz kanamalar idi. Olgularımızın dördünde yeni mutasyon saptandı. Hastaların genetik mutasyonları ile kanama skorları ve kanama fenotipleri arasında ilişki saptanmadı. Genotip ve klinik bulgular arasındaki ilişkiyi açıklayabilmek için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Glanzmann Thrombasthenia (GT) is a rare genetic platelet function disorder which is characterized by abnormal platelet aggregation. GT is an autosomal recessive disorder where the underlying problem is the lack or dysfunction of GpIIb/IIIa receptor on the platelet surface. This study aims at evaluating clinical and laboratory findings, determining genetic mutation typology and analyzing the association between mutation types and clinical findings for GT-diagnosed patients who are followed up in Yüzüncü Yıl University Medical School Pediatric Hematology Department. Materials and methods: In this retrospective study, file records of 17 GT patients, who have received treatment and follow-up by Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center Pediatric Hematology Department between January 2008 and April 2018, have been investigated. The included patients' records have been reviewed carefully in terms of patient characteristics such as genetic mutations, age, gender, age of diagnosis, presenting symptoms, clinical findings, platelet count and volume. Bleeding findings have been evaluated using an up-to-date bleeding score. Results: Most frequent bleeding forms in patients were epistaxis, cutaneous bleeding and bleeding from minor injuries. Out of 12 patients with observed genetic mutation, six patients had the same mutation type. We found four novel mutations that have never been defined in the literature before. Out of these four mutations, three were placed in ITGA2B while the remaining one was in ITGB3 region. We found no significant association between genetic findings and clinical findings of patients. Conclusion: The single most frequent reason for apply to the hospital was mucocutaneous bleedings. Novel mutations were found in four cases of our study. No association found between patients' mutation types and patients' bleeding scores and bleeding phenotypes. Further and wide-range studies are required in order to explain the relationship between genotypes and clinical findings of GT patients.