Neonatal ishalli buzağılarda vitamin D3 konsantrasyonlarının araştırılması
Evaluation of vitamin D3 concentrations in neonatal calves with diarrhea
  1. Tez No: 536780
  2. Yazar: TAHİR ÖZALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma ile neonatal dönemde ishal semptomu gösteren buzağıların plazma vitamin D3 ve fibrinojen konsantrasyonları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Bu kapsamda neonatal ishalli (n=100) ve sağlıklı (n=20) buzağılar araştırmaya dahil edildi. İshalli buzağılar kendi içerisinde mono enfekte ve ko enfeksiyon gruplarına göre iki ana gruba, mono-enfekte buzağılar kendi içerisinde E. coli, Rotavirus, Coronavirus, Cryptosporidium sp., ve Giardia sp., ko-enfekte buzağılar ise Rotavirus + Cryptosporidium sp. ve E. coli + Cryptosporidium sp. olacak şekilde alt gruplara ayrıldı. Buzağıların %6'sının E. coli, %19'u Cryptosporidium sp., %13'ü Rotavirus, %6'sı Coronovirus, %6'sı Giardia ile mono-enfekte, ko-enfekte buzağıların ise %11'i E. coli + Cryptosporidium sp., ve %22'sinin Rotavirüs + Cryptosporidium sp., ile enfekte olduğu belirlendi. Sağlıklı buzağılara göre mono enfekte ve ko-enfekte buzağıların fibrinojen konsantrasyonlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu buna karşın vitamin D3 seviyelerinin ise her iki grupta sağlıklı buzağılara göre anlamlı derecede düşük olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the present study the aim was to determine the relationship between plasma vitamin D3 and fibrinogen concentrations of calves with diarrhea. İn this context, calves neonatal diarrhea (n = 100) and healthy (n = 20) ones were enrolled. Diarrheic calves were enrolled into two intra-groups of mono and co-infected, then mono-infected calves and co-infected calves were divided into subgroups according to E. coli, Rotavirus, Coronavirus, Cryptosporidium sp., and Giardia sp., and Rotavirus + Cryptosporidium sp. and E. Coli + Cryptosporidium sp. It was determined that 6% of the calves were infected with and E.coli, 13% Rotavirus, 6% Coronavirus, 6% Giardia in mono-infected ones and 11% E.coli + Cryptosporidium sp., and 22% Rotavirus + Cryptosporidium sp., with co-infection. According to healthy calves, mono-infected and co-infected calves had significantly higher fibrinogen concentrations, whereas vitamin D3 levels were significantly lower in both groups than healthy calves.