Pankreas cerrahisi yapılan hastalarda ERAS uygulamasının etkisi
Impact of the enhanced recovery after surgery program in patients undergoing pancreatic surgery
  1. Tez No: 536799
  2. Yazar: MUHAMMER ERGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET CUMHUR YEĞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Cerrahi sonrası hızlandırılmış iyileşme (ERAS: Enhanced Recovery After Surgery) hastaya detaylı eğitim verilerek ve hasta güvenliği gözetilerek uygulanan, perioperatif dönemde intravenöz (iv) hidrasyonun kısıtlanması, postoperatif erken oral rejim başlanarak sıvı ihtiyacını bu yolla giderilmesi, daha etkin analjezi sağlanması, yerleştirilen drenlerin daha erken çekilmesi ve hastanın erken mobilize edilmesi esasına dayanan bir protokoldür. Son dekadda tanımlanan bu protokol ile elektif cerrahiler sonrası hastanede yatış sürelerinin kısaltılması ve ilişkili komplikasyonların azaltılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada ERAS protokolünün pankreas cerrahisi hastalarında postoperatif komplikasyonlar, yatış süresi, tekrarlayan hastane yatışı ve reoperasyon oranlarına etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Materyal ve metod: Çalışma Ocak 2016 ile Kasım 2018 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde laparotomi ile elektif pankreas kanseri cerrahisi geçiren hastalar üzerinde prospektif olarak yapılmış olup hastalar standart bakım ve ERAS protokolü esasına göre iki gruba randomize edildi. Hastaların demografik verileri, laboratuvar tetkik sonuçları ile birlikte perioperatif verilen sıvı miktarı, kanama ve transfüzyon durumu kaydedildi. Postoperatif sonda çekilme günleri, ağrı ve gelişen komplikasyonlar ve taburculuk günleri takip edilerek kaydedildi. İstatistiksel analizde sayısal değerler için nonparametrik t testi, kategorik değerler için ki kare kullanıldı. Bulgular: On sekizi ERAS protokolü, 20'si standart bakım protokolü olmak üzere toplam 38 hastanın verileri istatiksel analize dahil edildi. Gruplar yaş cinsiyet, laboratuvar değerleri, cerrahi tipi ve ASA skorları açısından benzer dağılmaktaydı. Ameliyat süresi, ameliyatta verilen iv sıvı ve transfüzyon açısından fark saptanmadı. Kanama miktarı ERAS grubunda median değer 300 ml (100-550) iken, kontrol grubunda 500 ml (200-750) bulundu. Postoperatif takipte; günlük verilen iv sıvı ortalaması, nazogastrik çekilme günü, postoperatif vizüel analog skala skoru değerleri, mobilizasyon, postop gaz çıkışı ve defekasyon yönünden ERAS ve kontrol grubu arasında fark yoktu. ERAS grubunda tüm hastalara epidural analjezi uygulanırken kontrol grubunda uygulanmadı. ERAS grubunda 17 (%94) hastaya erken beslenme uygulanırken bu oran kontrol grubunda 11 (%55) idi. En sık gelişen komplikasyonlar olan gecikmiş mide boşalması ve pankreatik fistül dahil olmak üzere postoperatif komplikasyon açısından iki grup arasında fark izlenmedi. Çalışmanın primer çıkarımı olan hastanede kalma süresi ve yeniden yatış açısından ERAS ve kontrol grubu arasında anlamlı fark izlenmedi. Sonuç: Sunulan çalışmada ERAS uygulamalarının total komplikasyon oranını azalttığı, özellikle abdominal enfeksiyon, hastane yatış süresi, mide boşalma güçlüğü gibi hafif olanları etkilerken, pankreas fistülü, reoperasyon, tekrar yatış ve mortalite gibi ağır olanlar üzerine etkisi olmadığı ortaya konulmuştur. Bu uygulamaların başlatılması pankreas cerrahisi için güvenlik tehdidi oluşturmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective and background: Enhanced recovery after surgery (ERAS) protocol is a perioperative care bundle designed to achieve early healing after surgical procedures by maintaining limitation of intravenous (iv) hydration, postoperative early oral feeding, providing more effective analgesia, early drain withdrawal and early mobilization of the patient. This study aims to investigate the effect of ERAS protocol on postoperative complications, length of hospital stays, readmission and reoperation rates in patients with pancreatic surgery. Materials and Methods: This prospectively designed study was performed between January 2016 and November 2018 on patients who underwent elective pancreatic cancer surgery at Marmara University Pendik Training and Research Hospital, General Surgery Clinic. Patients demographic data, laboratory results, volumes of perioperative fluid treatment, bleeding and transfusions, postoperative catheters withdrawal days, pain scores, and discharge dates were recorded. Nonparametric t-test was used for numerical data and chi-square for categorical data in statistical analysis. Results: A total of 38 patients were randomized, 18 of them were in the ERAS group, and 20 were in the standard care group. The groups were similar regarding age, sex, type of surgery, ASA scores and laboratory results. There was no difference in operation time, intraoperative fluid replacement and transfusion volumes. Median blood loss during the operation was 300 ml (100-550) in the ERAS group and 500 ml (200-750) in the control group. There was no significant difference between the ERAS and the control groups regarding daily iv fluid replacement, nasogastric tube withdrawal day, postoperative visual analog scale score values, mobilization timing, the median time to flatus and defecation. Epidural analgesia was applied to all patients in the ERAS group, but not in the control group. Early oral feeding was preferred in 94% (n=17) of the ERAS group while 55% (n=11) in the control group. Perioperative complication rate, including delayed gastric emptying and pancreatic fistula, were similar between two groups. Hospital length of stay and readmission rates were similar between the ERAS and the control group. Conclusion: In the present study, it was shown that ERAS protocol provides minimal decreasing in the total complication rate, has no effect on severe complications such as abdominal infection, hospitalization time, delayed gastric emptying and overall mortality. ERAS protocol seems safe in pancreatic surgery patients. And also shows that the ERAS protocol could be applied safely in pancreatic surgery patients.