Obez hastalarda bariatrik cerrahinin fibrosis-4(FIB-4) indeksine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of bariatric surgery on fibrosis-4 (FİB-4) index in obese patients
  1. Tez No: 875823
  2. Yazar: YUSUF SALİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE TUTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Obezite vücudun yağ kitlesinin yağsız kitleye oranının aşırı artması olarak tanımlanmaktadır. Vücut kitle indeksi (VKİ) [Kilo (kg)/ Boy (m 2 )] 30 üzeri olan kişiler obez grubuna girer. Obezite vücudun tüm organ ve sistemlerini etkileyerek çeşitli bozukluklara ve yol açabilen önemli bir sağlık problemidir. Obezite diyabetes mellitus (DM), hipertansiyon (HT), metabolik sendrom, koroner arter hastalığı gibi birçok hastalığın en önemli risk faktörlerindendir. Obezite karaciğerin ilerlemiş fibrozisine ve hatta sirozuna sebep olabilir. Bariatrik cerrahi obeziteyi ve obeziteyle ilişkili durumları yönetmek için kullanılan çeşitli cerrahi prosedürleri tanımlayan tıbbi bir terimdir. Obezite cerrahisi ile uzun vadeli kilo kaybı, bağırsak hormonlarının değiştirilmesi, mide boyutunun fiziksel olarak küçültülmesi, besin emiliminin azaltılması ya da bunların bir kombinasyonu yoluyla sağlanabilir. Bariatrik cerrahi, aşırı kilo sorunu olan bireylerde kilo verme sürecini destekleyen bir tedavi yöntemidir. Obezite ameliyatı sonrası, hastaların aşırı kilolarını vermesiyle birlikte HT, DM, lipid dengesizliği, akciğer ve kalp ile ilgili işlev bozuklukları, venöz staz, idrar tutamama, polikistik over sendromu (PKOS), mide ve pankreas hastalıkları ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları gibi çeşitli sağlık sorunlarının belirtilerinde azalma gözlemlendiği bilimsel çalışmalarda bildirilmiştir. Ayrıca, bariatrik cerrahi, karaciğerde fibrozise yol açabilen non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) ve non-alkolik steatohepatit gibi durumların tedavisinde de etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Fibrosis-4 (FIB-4) indeksi [Yaş(yıl) x AST (U/L)] / [(PLT (10 9 /L) x ALT (U/L) 1/2 ], karaciğer hastalığının teşhis ve tedavisi için karaciğer biyopsisine potansiyel bir alternatif olan karaciğer fibrozisi belirtecidir; karaciğer fibrozu açısından yüksek risk taşıyan hastaların erken teşhisi ve bu hastaların ilgili kliniklere yönlendirilmesi için "alarm'' görevi gören basit bir skorlamadır. Fibrosis-4 indeksinin 35 yaş altında güvenilirliği konusunda şüphe olsa da 35 yaş altı grupta FIB-4 indeksi ile karaciğer fibrozisinin incelendiği yayınlar bulunmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda Hepatit B (HBV), Hepatit C (HCV), NAYKH, alkolik hepatit, tip 2 DM tanıları olan hastalarda yapılan çalışmalarda FIB-4 indeksi kullanılmıştır. Bu bilgiler ışığında bu çalışmada obez hastaların FIB-4 skoru ile bariatrik cerrahi arasındaki ilişkinin araştırılmasını hedefledik. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 01/01/2018 -30/06/2023 tarihleri arasında Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi kliniğince bariatrik cerrahi operasyonu geçiren hastalardan rutin olarak bakılmış olan preoperatif ve postoperatif kreatinin, alanin amino transferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), trombosit sayısı (plt), açlık plazma glukoz düzeyleri (APG), VKİ ve yaş parametrelerine ulaşılabilen tüm hastalar dahil edildi. Hastalar 18-65 yaş aralığından seçildi. Hastaların FIB-4 skorları operasyon öncesi ve operasyon sonrası 9.aya kadar değerlendirildi. Operasyon sonrası takip döneminde hastaların operasyondan bir ay sonraki ilk üç aylık (1.-3. Ay) ikinci üç aylık (3.-6. Ay) ve üçüncü üç aylık (6.-9. ay) dönemleri operasyon öncesi dönemlerine göre karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya sleeve gastrektomi operasyonu geçirmiş 359 hasta dahil edildi. Hastaların %71,8 (n=258)'sı kadındı ve hastaların ortalama yaşı 38,65±11,26 yıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is defined as an excessive increase in the ratio of the body's fat mass to lean mass. Individuals with a body mass index (BMI) [Weight (kg) / Height (m2)] over 30 fall into the obese group. Obesity is a significant health problem that can affect all organs and systems of the body and lead to various disorders. Obesity is one of the most important risk factors for many diseases such as diabetes mellitus (DM), hypertension (HT), metabolic syndrome, and coronary artery disease. Obesity can lead to advanced fibrosis and even cirrhosis of the liver. Bariatric surgery is a medical term that describes various surgical procedures used to manage obesity and conditions associated with obesity. Long-term weight loss with obesity surgery can be achieved through the modification of intestinal hormones, the physical reduction of stomach size, the reduction of nutrient absorption, or a combination of these. Bariatric surgery is a treatment method that supports the weight loss process in individuals with excessive weight problems. After obesity surgery, scientific studies have reported a decrease in the symptoms of various health problems such as HT, DM, lipid imbalance, lung and heart-related functional disorders, venous stasis, urinary incontinence, polycystic ovary syndrome (PCOS), stomach and pancreas diseases, and musculoskeletal system disorders as patients lose excessive weight. In addition, bariatric surgery is also used as an effective method in the treatment of conditions that can lead to fibrosis in the liver, such as non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) and non-alcoholic steatohepatitis. The Fibrosis-4 (FIB-4) index [Age(years) x AST (U/L)] / [(PLT (109/L) x ALT (U/L)1/2], is a marker of liver fibrosis, a potential alternative to liver biopsy for the diagnosis and treatment of liver disease; it is a simple scoring system that serves as an“alarm”for the early diagnosis of patients at high risk for liver fibrosis and for the referral of these patients to relevant clinics. Although there is doubt about the reliability of the FIB-4 index under the age of 35, there are publications in which liver fibrosis is examined with the FIB-4 index in the group under 35 years of age. In recent studies, the FIB-4 index has been used in studies conducted in patients diagnosed with Hepatitis B (HBV), Hepatitis C (HCV), NAFLD, alcoholic hepatitis, type 2 DM. In light of this information, we aimed to investigate the relationship between the FIB-4 score and bariatric surgery in obese patients in this study. Materials and Methods: All patients who underwent bariatric surgery by the General Surgery Department of Ankara Atatürk Sanatoryum Training Research Hospital between 01/01/2018 -30/06/2023 and who had routinely analyzed for preoperative and postoperative creatinine, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), platelet count (plt), fasting plasma glucose levels (FPG), BMI and age parameters were included in the study. Patients were selected from the age range of 18-65. Patients' FIB-4 scores were evaluated up to the 9th month before and after the operation. During the follow-up period after the operation, the first three months (1st-3rd month), the second three months (3rd-6th month), and the third three months (6th-9th month) of the patients after one month of the operation were compared to the preoperative periods. Results: 359 patients who underwent sleeve gastrectomy operation were included in the study. 71.8% (n=258) of the patients were women and the average age of the patients was as 38.65±11.26 years.