Pankreas rezeksiyonu yapılan hastalarda dren sıvısı amilaz değerinin pankreas fistüllerinin değerlendirilmesindeki yeri
The importance of drain fluid amylase levels in assessment of pancreatic fistulas in patients underwent pancreatic resection
  1. Tez No: 329952
  2. Yazar: ÖZGÜR HAKAN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Pankreas rezeksiyonlarından sonra görülen en önemli komplikasyon pankreatik fistüldür. Pankreatik fistülün, diğer major komplikasyonların sebebi olduğu düşünülmektedir. Pankreatik fistülün erken tanısı için çeşitli yöntemler tanımlanmıştır. Ameliyatta yerleştirilen drenlerden çalışılan amilaz değeri erken tanıda yardımcı olabilir Bu çalışmada pankreas rezeksiyonu yapılan hastalarda dren amilazının pankreatik fistülün tanısındaki yeri araştırıldı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Bölümünde Ocak 2010 ?Aralık 2012 tarihleri arasında 28 Whipple, 14 distal pankreas rezeksiyonu yapılan toplam 42 hasta incelendi. Kontrol grubu olarak pankreas cerrahisi dışı operasyon geçiren 30 hasta belirlendi. Her hastadan postoperatif ilk 7 gün boyunca drenlerden alınan sıvıda amilaz değerine bakıldı. Çalışma grubu, fistül gelişen hastalar ve fistül gelişmeyen hastalar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Analizde fistül grubuyla fistül gelişmeyen grup ve kontrol grubunun ortalama dren amilaz düzeyleri hem toplam takip süresince hem de gün bazında karşılaştırıldı. Çalışma grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında tüm günler için dren sıvısı amilazları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tesbit edildi (p0,05). Sonuç olarak pankreas rezeksiyonu sonrası fistül gelişiminin tesbitinde dren amilazının önemli bir gösterge olduğu ancak ilk dört gün drenden amilaz çalışmanın fistülü göstermeyeceği, bununla birlikte uyarıcı bir değer olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Pancreatic fistula is the most important complication after pancreatic resections. Pancreatic fistula is thought to be the cause of the other major complications. A variety of methods have been identified for early diagnosis of pancreatic fistula. Amylase level, which was studied from drains placed in operations, may be helpful in early diagnosis. In this study, the place of drain amylase in the diagnosis of pancreatic fistula was investigated in patients undergoing pancreatic resection. Between January 2010 and December 2011, total 42 patients, which of 28 whipple and 14 were done the distal pancreatic resection, have been evaluated at Ataturk University, Faculty of Medicine Hospital, Department of General Surgery. 30 patients who underwent operation except for pancreatic surgery have been determined. During postoperative first seven days, amylase value was viewed in fluid obtained from drains. The working group was divided into two groups as patients with fistula and patients without fistula. In analysis, average drain amylase levels of group with fistula, group witout fistula and control group were compared both during the total follow-up period and in day terms.