Mikro / mini sınıf bir iha'nın elektrikli itki sisteminin matematiksel modellenmesi ve deneysel doğrulanması
Mathematical modelling and experimental verification for the electrical propulsion system of a micro / mini class unmanned aerial vehicle
- Tez No: 536812
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HİKMET KARAKOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünya çapında havacılık faaliyetlerine bakıldığında İnsansız Hava Aracı çalışmaları oldukça ilgi çekici konulardan birisi olarak görülmektedir. Ülkemizde havacılık faaliyetleri 1990'ların ortasından bugüne artan bir ivme ile ilerlemektedir. İHA faaliyetleri içerisinde de genelde itki sistemleri özelde ise elektrikli itki sistemleri çalışmaları önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde havacılık endüstrisine bakıldığında İHA tasarımında itki sistemleri hesaplamaları ve analizleri büyük ölçüde profesyonel anlamda dışa bağımlı haldedir. Bu noktadan hareketle bu tez çalışması kapsamında mikro / mini sınıf bir İHA için elektrikli itki sistemi tasarımı yapılmış, bu tasarımın matematik modeli oluşturulmuş, bu model büyük ölçüde MATLAB / Simulink programına aktarılmış, uygun komponentler seçilerek belirli parametre değerleri çerçevesinde simülasyonlar gerçekleştirilip matematiksel modelin sağlaması yapılmış, daha sonra tüm bu itki sistemi komponentlerini ve ölçüm enstrümantasyonunu içeren bir deney düzeneği sistemi kurulmuş, 5 farklı PWM değeri kullanılarak hem pervanesiz hem de pervaneli durum için testler yapılmış, tüm bu test sonuçları önce değerlendirilmiş sonra da MATLAB / Simulink programı ile simülasyona sokulmuş ve nihayetinde tüm bu sonuçlar karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen sonuçlar, simülasyon ve test sonuçlarının büyük ölçüde örtüştüğünü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
When looking at the world aviation activities, the works on unmanned aerial vehicles seem like a very interesting topic. The aviation activities in our country have started to accelerate in the mid-1990s. Within the UAV activities works on the thrust systems, and in the private sector, the electrical thrust systems hold a very important place. When we look at the aviation industry of our country, the calculation and analysis of thrust systems in the design of UAVs are largely professionally outsourced. In this regard, for this thesis study a thrust system design for a micro/mini-class UAV was made and the mathematical model of this design was established. This model was then largely transferred to the MATLAB/Simulink program and by selecting the appropriate components and performing simulations within the framework of certain parameter values and a MATLAB/Simulink model was created. After that an experimental setup system including all these thrust system components and measurement instrumentation was installed. Tests were made for 5 different PWM values for both non-propeller and propeller conditions. All these test results were evaluated first and then simulated with the MATLAB/Simulink program and ultimately all these results were compared and analyzed. The results obtained at the end of the study show that the simulation and test results overlap to a great extent.