Bir Türk alt popülasyonunda non-sendromik bireylerde süpernumere premolar dişlerin retrospektif olarak panoramik radyograflarda değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of supernumered premolar teeth in non-syndromic individuals in a Turkish subpopulation on panoramic radiographs
- Tez No: 724388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKAN AVSEVER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, bir Türk alt popülasyonundaki non-sendromik hastalarda dijital panoramik radyografide süpernumere premolar (SP) dişlerin sayı, şekil, yön, bulundukları çene kadranı, erüpsiyon durumu, oluşum derecesi gibi özelliklerini inceleyip, cinsiyet ve yaşlara göre insidansını belirlemektir. Ayrıca süpernumere premolar dişler ve bunlara bağlı gelişen komplikasyonlar değerlendirilecek olup toplumda görülme sıklığı belirlenecektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 11960 hastaya ait dijital panoramik görüntü retrospektif olarak incelendi. Katılımcılar 15 yaş ve üzerindedir. İstatistiksel analizler SPSS yazılımı kullanılarak tanımlayıcı istatistiklerle yapıldı. SP dişler ile cinsiyet, maksilla–mandibula, sağ-sol, unilateral–bilateral ve tipleri arasındaki ilişki ayrı ayrı tek yönlü Ki-Kare testi ile değerlendirildi. Yaş ortalamasıyla ilgili farklılık Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis testleriyle değerlendirildi. Anlamlılık seviyesi 0.05 olarak belirlendi. Bulgular: 11960 hastanın %50.4'ü kadın ve %49.6'sı erkek olmak üzere, çalışmaya dahil edilen hastalar 15-97 yaş aralığında ve yaş ortalamaları 38.84'tür. SP dişe sahip hasta prevalansı %0.29, SP diş prevalansı ise %0.4 olarak bulunmuştur. Süpernumere premolar dişe sahip 35 hastada 49 adet SP dişe rastlanmıştır. Kişi başına düşen süpernumere premolar diş sayısı 1.4'tür. Bir tane SP dişi bulunan hasta sayısı 26 olup, multipl SP diş görülen hasta sayısından fazladır. SP dişlerin 39'u tamamen gömülüyken, 6'sı yarı sürmüş, 4'ü ise tamamen sürmüştür. SP dişlerin 43'ü supplemental, 5'i konik ve sadece 1'i tüberkülerdir. Odontoma rastlanmamıştır. SP dişlerle ilişkili komplikasyonlar değerlendirildiğinde 41 (%83.7) dişte komplikasyona rastlanmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda süpernumere premolar dişe sahip hasta prevalansı %0.29 olup, çoğunlukla gömülü ve asemptomatik oldukları tespit edilmiştir. Bu dişlerin panoramik radyografi ile erken teşhisi, ilerde gelişebilecek komplikasyonların önüne geçilebilmesini açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the incidence of supernumerary premolar (SP) teeth in digital panoramic radiography in non-syndromic patients in a Turkish sub-population according to gender and age, by examining the characteristics such as number, shape, direction, position, eruption stage, degree of formation. In addition, supernumerary premolar teeth and related complications will be evaluated and their incidence in the community will be determined. Materials and Methods: In this study, digital panoramic radiographs of 11960 patients were retrospectively analyzed. Participants were 15 years or older. Statistical analyzes were performed with descriptive statistics using SPSS software. The relationship between SP teeth and gender, maxilla-mandible, right-left, unilateral-bilateral and their types were evaluated separately with one-way Chi-Square test. The difference in mean age was evaluated with Mann Whitney-U test and Kruskal Wallis test. The significance level was determined as 0.05. Results: Of 11960 patients, 50.4% were female and 49.6% were male, the patients included in the study were between the ages of 15-97 and their mean age was 38.84. The prevalence of patients with SP was 0.29%, and the prevalence of SP teeth was 0.4%. 49 SP teeth were found in 35 patients with supernumerary premolars. The number of supernumerary premolar teeth per person is 1.4. The number of patients with one SP tooth is 26, which is more than the number of patients with multiple SP teeth. While 39 of the SP teeth were completely impacted, 6 of them were partially erupted and 4 of them were fully erupted. Of the SP teeth, 43 were supplemental, 5 were conical, and only 1 was tuberculate. No odontoma was found. When the complications associated with CP teeth were evaluated, no complications were found in 41 (83.7%) teeth. Conclusion: In our study, the prevalence of patients with supernumerary premolar teeth was 0.29%, and they were mostly impacted and asymptomatic. Early diagnosis of supernumerary premolar teeth with panoramic radiography is important in order to prevent future complications.