Pedodontide kullanılan farklı restoratif materyallerin polimerizasyon derinliğinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative study of polymerization depth of different restorative materials used in pedodontics
  1. Tez No: 536838
  2. Yazar: HABİP ERTAY ATALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY GENÇAY, PROF. DR. MEHMET SAYIP EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada süt ve sürekli dişlerde dolgu materyali olarak kullanılan Filtek Supreme XT (3M Dental Products, St Paul MN, ABD) adlı kompozit materyalinin iki farklı renk seçeneğinin (Al, A3), üç farklı kullanım alanı (Mine[E], Gövde[B] , Dentin[D]) için üretilen alt grubunun polimerizasyon derinliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Örnekler iki farklı LED ışık kaynağı (LEDMAX 550, Benlioğlu, Ankara , Türkiye, Freelight Elipar II, 3M Dental Products, St Paul MN, ABD) ile polimerize edilmiştir. Polimerize edilen örnekler üç farklı termal analiz yöntemiyle incelenmiştir. FT-IR ve DSC analizleri için 4 mm. derinliğinde 6 mm. çapında teflon özel kalıplarda örnekler hazırlanmıştır. DMA analizleri içinse 4 mm. derinliğinde, 12 mm. eninde 45 mm. uzunluğunda teflon kalıplar içerisinde örnekleri hazırlanmıştır. İstatistiksel değerlendirme için; parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Oneway Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi kullanıldı. Aynı ışık kaynağı ile polimerize edilen örneklerin karşılaştırılmasında renk seçeneğinin açıktan koyuya doğru gittikçe polimerizasyon derinliğinin negatif yönde etkilendiği saptanmıştır. Işık kaynaklarının birbiriyle karşılaştırılmasında ise aynı tür kompozit materyal seçeneğinde LEDMAX 550 ışık kaynağının Freelight Elipar II ışık kaynağına oranla daha fazla polimerizasyon derinliğine sahip örnekler ürettiği saptanmıştır. Tüm örneklerde ışık kaynağına göre en yakından en derine doğru inceleme yapıldığında polimerizasyon miktarında anlamlı bir azalma saptanmıştır. Sonuç olarak monomer içerikli kompozit materyallerin ağız içersinde restorasyon materyali olarak uygulandıktan sonra polimerize edilerek ortamda kalmasının ve bunun en üst düzeyde olmasının pek çok etkene bağlı olduğu saptanmıştır. Işık kaynağının doğru seçimi, uygun uygulama şartları, materyalin gereken şartlar sağlanarak doğru şekilde uyugulanması ile ideal restorasyonun ve istenen sonuçların oluşmasının sağlanacağı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine polymerization depth of three shapes (Body[B], Enamel[E], Dentine[D]) of two types (Al, A3) of Filtek Supreme XT (3M Dental Products, St Paul MN, USA). The samples were polymerized with two different LED light sources(LEDMAX 550, Benlioğlu, Ankara, Türkiye, Freelight Elipar II, 3M Dental Products, St Paul MN, USA. ). The samples were examined with three different thermal analysis systems which are FT-IR, DSC, and DMA. Two different teflon molds are made for thermal analysis, FT-IR and DSC analysis was used the molds which shape are 4 mm. the depth and 6 mm. the diameter and for DMA analysis was used the mold which shape is 4 mm. depth., 12 mm.width and 45 mm. diameters. The statistical analysis of the data were performed by Oneway ANOVA for the comparison of the groups and Tukey HDS to detect the group which made the difference. Significantly high polymerization depth in A1 color composite samples than A3 samples for each light sources was obtained. Signifıcant differences in all samples less polymerized areas from a surface to the base were obtained. The type of color of composites and light sources have important effects in the succes of restorations and degree of polymerization.