Köyceğiz gölündeki istilacı balık türü Coptodon zillii(Gervais, 1848)nin yaşam döngüsü özelliklerinin incelenmesi
The investigation of the life-history traits of invasive fish species, Coptodon zillii (Gervais, 1848), from Köyceği̇z lake
- Tez No: 536836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GÜLSÜN KIRANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye zoocoğrafik konumu ve sahip olduğu yüksek sucul habitat çeşitliliği sayesinde zengin bir içsu balık faunasına sahiptir. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar Türkiye içsularına 25'ten fazla yabancı balık türünün faunaya dahil edilmesiyle bu zengin faunanın istilacı türler tarafından tehdit altında olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye'nin sahip olduğu zengin tatlısu balık faunasının korunabilmesi için doğal ve yapay su ortamlarında yayılış gösteren yabancı balık türleri ile etkin mücadele stratejilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Türkiye'nin Güney Ege kıyılarında yer alan bir lagün-östarin sistemi olan Köyceğiz Gölü'ne kazara aşılanan bir Cichlid türü olan Coptodon zillii (Gervais 1848) Türkiye içsularında istilacı balık olarak kabul edilmektedir. Türün son yıllarda içsularda, özellikle Köyceğiz Gölü'nde, yayılışını hızla genişleterek, su sisteminin ve sucul canlıların ekolojisi açısından çok ciddi sorunlar oluşturduğu bildirilmiştir. Bu bağlamda Köyceğiz Gölü C. zillii populasyonunun büyüme ve üreme biyolojisi incelenmiştir. Haziran 2016- Eylül 2017 tarihleri arasında aylık periyotlarla 1199 adet C. zilli örneği avlanmıştır. Çalışmada ığrıp ağları, el kepçeleri, olta ve serpme ağlar kullanılmıştır. Elde edilen örneklerin yaşları saptanarak ömür uzunluğu, boy-ağırlık, yaş-boy, yaş-ağırlık özellikleri von-Bertalanfy büyüme modeli, eşey oranı, kondisyon faktörü, gonadosomatik ve hepatosomatik indeksleri hesaplanmış, üreme başarısını yorumlayabilmek için üreme mevsimi, fekondite değerleri belirlenmiştir. Yakalanan örneklerin total boyları 18.2 ile 236mm, ağırlıkları ise 0.563g ile 246.112g arasında değişmektedir. Boy ağırlık ilişkisi denklemi örneklem geneli için logW= 3.2533logTL-1.9432, r2= 0.9971 pozitif allometrik büyümeyi göstermektedir. Her iki eşey için de en az 0, en fazla V yaşına ait bireyler bulunmuştur. Gonadosomatik indeks ve gonad gelişiminden elde edilen verilere göre populasyonun üreme döneminin Mayıs ve Ağustos ayları arasında olduğu belirlenmiştir. Fekondite değerleri türün üreme başarısının yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has the high variety of inland fish fauna due to zoogegraphical location and high diversity of aquatic habitats. However, recent studies show that with the addition of more than 25 species, this richness is threatened by invasive species. In order to conserve the diversity of freshwater fish biodiversity, there has to be taken effective struggles againist invasive species in both natural and artificial habitats. The Chiclid species C. zillii introduced into Köyceğiz Lake which is a lagoon-eustary system located in the South Aegean region of Turkey. This species accepted as an invasive fish species. In recent years, this species has been reported to very serious problem in terms of the ecology of the water system and aquatic organism by rapidly spread its exanding, especially in Köyceğiz Lake. Therefore growing and reproduction of C. zillii population in Köyceğiz Lake were examined. Between June 2016- September 2017, 1199 C. zillii specimens were captured monthly periods. During the study fish hooks throw nets, hand nets and beach seine were used. The age of the obtained samples was determined and life span, lenght- weight, age- weight, age- lenght characteristic von Bertalanffy growth model, sexuality rate, condition factor, gonadosomatic and hepatosomatic index were calculated. And breeding season and fecundity values were determined fort he revealing of its reproductive success. The total lenght of the caught specimens ranged from 18.2 to 236 mm and the weight ranged from 0.563 to 246.112 g. The lenght-weight relationship logW=3.2533logTL-19432 for the population, r2=0.9971for the determination coefficent, indicating a positive allometric growth. Age was range between 0 and V for both sexes. According to the obteined data from GSI and gonad development, it was determined that the breeding period of the population is between May and August. Fecundity values indicate that the breeding success is high.