Spinal enstrumantasyon cerrahisinde 3D BT navigasyon sistemi ve serbest el tekniği ile yerleştirilen pedikül vidalarının pozisyonlarının retrospektif olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 536843
  2. Yazar: EYYÜP ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK AKESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Spinal cerrahi günümüzde giderek artan bir sıklıkta uygulanmaktadır. Omurga deformiteleri, spinal stenoz ve omurga kırıklarında pedikül vidalarıyla enstrumantasyon yaygın kullanılan bir yöntemdir. Bu enstrumantasyon uygulamasının, medulla spinalis, sinir kökleri, büyük damar ve iç organların yakın komşulukları nedeniyle uygun şekilde yapılması önem taşımaktadır. Pedikül vida uygulaması serbest el tekniği, floroskopi eşliğinde, 3D-BT navigasyon rehberliğinde ya da robotik sistemler kontrolünde yapılabilir. Çalışmamızda amaç kurumumuzda serbest el tekniği ve 3D-BT navigasyon rehberliğinde yerleştirilmiş pedikül vidalarının pozisyonlarını uygunluk açısından retrospektif olarak karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2016-2018 yıllarında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kifoz ve skolyoz tanıları olan posterior yaklaşımla spinal enstrumantasyon uygulanmış hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Vida pozisyonları Gertzbein and Robins sınıflamasına göre hem transvers hem de anterior penetrasyon açısından değerlendiridi (A:0 mm penetrasyon, B:
Özet (Çeviri)
Purpose: Spinal surgery is being more frequently performed day by day. In spinal deformities, spinal stenosis and spinal fractures, instrumentation with pedicle screws is a widely used method. Medulla spinalis is located in the vertebral canal and the spinal nerve roots pass through the intervertebral foramen. It depends on its importance to insert the screws in the appropriate position within the pedicle. Pedicle screws can be inserted in free-hand technique without any imagining, with fluoroscopic image intensifier,in assosiated by 3D-CT navigation system or with robotic systems. The aim of this study is to compare the accuracy of pedicle screws inserted in our institution with free hand technique and assosiated by 3D-CT navigation system. Materials and Methods: Patients who underwent spinal instrumentation with the diagnosis of kyphosis and scoliosis in 2016-2018 at Uludağ University Medical Faculty Hospital were evaluated retrospectively. Screw positions evaluated according to Gertzbein and Robins classification (A: no penetration, B: