Monitoring and identification of progressive damage in fiber reinforced composite structures using non-destructive testing
Fiber takviyeli kompozit yapılarda ilerleyen hasarin denetlenmesi ve tanımlanması
- Tez No: 536844
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, yapısal sağlığın izlemesi için tahribatsız muayine tekniklerinin uygulanabilirliğini ve hasarın ilerlemesi arasındaki bağlantıya odaklanmaktadır. Bu amaç için, üç farklı teknik, akustik emisyon (AE), dijital görüntü korelasyonu (DIC) ve kızılötesi termografi (IRT) seçildi. Bu teknikler hasardan kaynaklanan üç farklı enerji tezahürünü tespit etmeye odaklandıklarından kasten seçildi. Bu tekniklerin uygulanabilirliği, statik yükleme koşulları altında iki farklı istifleme sekansı olan karbon fiber takviyeli kompozitler üzerinde değerlendirildi. Statik yükleme koşulları AE ve IRT verilerinin daha az gürültüye sahip olması için seçilmiştir. Ayrıca, iki farklı istifleme dizisi, tahribatsız test tekniklerinin tepkisi hakkında daha iyi bir anlamak için seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the connection between damage progression and non-destructive testing techniques to evaluate the feasibility of these techniques for structural health monitoring. For this aim, three different techniques, acoustic emission (AE), digital image correlation (DIC) and infrared thermography (IRT), were selected deliberately due to their focus on detecting the three different manifestations of energy that originates from damage. Feasibility of these techniques were assessed on carbon fiber reinforced composites with two different stacking sequences under static loading conditions. Static loading conditions were selected to have less noise in the AE and the IRT data Moreover two different stacking sequences provided a better understanding on the response of non-destructive testing techniques.