Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanılı çocuk ve ergenlerde sosyal biliş ve aleksitimi ilişkisinin incelenmesi
Assessment of the relationship between social cognition and alexithymia in children and adolescents with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 536877
  2. Yazar: KUTAY TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN KARAKOÇ DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Giriş: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) sık görülen bir nörogelişimsel bozukluktur ve DEHB tanılı çocukların sosyal ipuçlarını yakalamakta zorlandıkları, sosyal biliş yeteneklerinin daha az geliştiği bilinmektedir. Çalışmamızda, DEHB tanılı çocuk ve ergenlerin sosyal biliş becerileri, empati düzeyleri ve aleksitimik özelliklerinin birbiri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Adnan Menderes Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine Eylül 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında başvuran 8-16 yaş aralığındaki DEHB tanılı (n=40) ve herhangi bir psikiyatrik tanı almayan (n=40) sağlıklı çocuklar ve ebeveynleri dahil edildi. Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli ve DSM-5'e dayalı klinik görüşme ile değerlendirildi. Çocuklar için Aleksitimi Ölçeği ÇAÖ), KA-Sİ empatik eğilim ölçeği çocuk ve ergen formu, Gözlerden Akıl Okuma Testi (GAOT), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ), Çocuk ve Ergenlerde Davranış Bozuklukları İçin DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (ÇEDBÖ) ve Güçler ve Güçlükler anketi (GGA) ebeveyn formu kullanıldı. Elekronik medya kullanımı süresi ebeveynden ve çocuktan alınan bilgiye göre değerlendirildi. Veriler IBM SPSS 23.0 istatistik programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda DEHB ve kontrol grubundaki çocuk ve ergenlerin sosyodemografik özellikleri arasında farklılık saptanmadı (p>0,05). Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı olan olguların %82,5'i (n=33) erkekti ve erkek/kız oranı 4,71 idi. DEHB grubunun yaş ortalaması 10,7±2, kontrol grubunun yaş ortalaması 11,3±2 olarak bulundu (p>0,05). Günlük elektronik medya kullanımı süresi DEHB grubunda daha fazlaydı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is a common neurodevelopmental disorder. It is known that children with ADHD have difficulties in catching social clues and their cognitive and emotional empathy and social cognitive skills are less developed. In this study, it was aimed to assess the social cognition, empathy, alexithymic properties and the electronic media use in children and adolescents with ADHD. Methods: Children (8-16 years old) and their parents with ADHD (n = 40) and without any diagnosis (n =40) were recruited from the outpatient clinic of Child and Adolescent Psychiatry in Adnan Menderes University in between September 2017 and April 2018. All the partipicants in this study were evaluated according to Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children- Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) and DSM-5 based clinical interview. The participants filled the Alexithymia Questionnaire for Children (AQC), KASİ-empathic tendency scale and the Reading the Mind in the Eyes Test (RMET). All the parents filled out Toronto Alexithymia Scale-20 (TAS), DSM-IV-Based Screening and Assessment Scale for Behavioral Disorders in Children and Adolescents and Strength and Difficulties Questionniare (SDQ). Data were analyzed using the IBM SPSS 23.0 statistical program. Results: In our study, children and adolescents in the ADHD and control groups were similar in terms of sociodemographic characteristics (p>0.05). The rate of males in ADHD group was 82.5% (n=33) and the male/ female ratio was 4.71. The mean age of the ADHD group was 10.7±2 years, the mean age of the control group was 11.3 ± 2 years (p>0.05). The duration of electronic media use was higher in the ADHD group (p0.05). There were no differences in RMET, AQC, TAS, and KASİ empathic tendency scores (p>0.05) in subtypes of ADHD.