Özgül öğrenme bozukluğu ile binişiklik gösteren diğer psikiyatrik bozuklukların araştırılması
- Tez No: 164199
- Danışmanlar: DOÇ. TÜMER TÜRKBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Birçok çalışmada“özgül öğrenme bozukluğu”(ÖÖB)'nda binişik psikiyatrik bozuklukların sık olduğunu bildirilmektedir. Bu araştırmada ÖÖB olan çocuklardaki binişik psikiyatrik bozuklukların sıklığı ve binişikliğin bilişsel profili nasıl etkilediği incelenmiştir. Araştırma grubunu, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine Aralık 2004-Mayıs 2005 tarihleri arasında okul başarısızlığı nedeniyle ardışık başvuran, psikiyatrik muayene ve psikometrik incelemeler yapıldıktan sonra ÖÖB tanısı konan, ilköğretime devam eden, 7-1 1 yaş grubu, 51 'i erkek, 19'u kız olmak üzere 70 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada ÖÖB'nu değerlendirmek amacıyla Öğrenme Bozukluğu Belirti Ölçeği, Bender-Gestalt Görsel Motor Algılama Çizim Testi, Görsel işitsel Sayı Dizileri Testi (GİSD), Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği (WÇZÖ), Okuma-Yazmanın Değerlendirilmesi, Edinburg Lateralizasyon Testi kullanılmıştır. Binişik tanıları belirlemek amacıyla MİNİ (Mini International Neuropsychiatric Intervention - Mini Uluslararası Nöropsikiyatrik Görüşme) Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu, binişiklik şiddetini değerlendirmek amacıyla da Çocuk ve Ergenlerde Davranış Bozuklukları İçin DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği, Çocukluk Çağı Kaygı Bozuklukları Özbildirim Ölçeği (Kay-BÖ), Çocuklar için Depresyon Ölçeği verilmiştir. ÖÖB olgularında psikiyatrik bozukluk binişikliği olguların %82.9'unda saptanmıştır. En sık görülen binişik psikiyatrik bozukluk dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) (%61.4) iken bunu, özgül fobi (%22.9), sosyal anksiyete bozukluğu (%12.9), inatlaşma bozukluğu (%12.9) ve fonolojik bozukluk (%11.4) takip etmektedir. ÖÖB+DEHB olan grubun yanlış okuma oranları tek başına ÖÖB olanlara oranla daha fazla bulundu. ÖÖB+DEHB olan grubun GİSD bellek testi puanları yalnız ÖÖB grubuna oranla daha düşüktü. ÖÖB+DEHB grubunda dikkatsizlik ve inatlaşma bozukluğu belirtileri daha yüksekti. Okuma bozukluğuna (OB) sıklıkla ÖÖB'nun diğer alt tipleri eşlik ettiği bulundu. OB + YAB (yazılı anlatım bozukluğu) + MB (matematik bozukluğu) olan olgular 63OB+YAB olgularına oranla bilişsel ve nöropsikolojik testlerde daha kötü performans gösterdi. Araştırmanın sonuçları ÖÖB'nun diğer psikiyatrik bozukluklarla binişikliğinin sık olduğuna işaret etmektedir. DEHB binişikliği ve ÖÖB alt tiplerinin bir arada bulunması bilişsel performansı kötüleştirmektedir. ÖÖB'na eşlik eden psikiyatrik bozuklukların saptanması ve uygun tedavinin yapılması, ÖÖB olgularında akademik ve sosyal işlevselliği olumlu etkileyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Many studies have been reported that specific learning disabilities (SLD) have common comorbid psychiatric disorders. The purpose of our study is to investigate the frequency of comorbid psychiatric disorders with SLD and whether or not comorbidity influences on their cognitive profiles. The study sample were 70 children (51 boys, 19 girls), age range between 7 and 1 1 years, who met DSM-IV criteria for specific learning disorders, consecutively referred to the department of the Child and Adolescent Psychiatry, at the Giilhane Military Medical Academy between December 2004 and May 2005, because of school failure and behavioral problems. Specific learning disorders were examined with the Learning Disorders Checklist, the Bender-Gestalt for Young Children, the Visual-Aural Digit Span Test, Wechsler Intelligence Scale for Children, the Reading- Writing Assessment Form, and the Edinburg Lateralization Test. Comorbid psychiatric disorders were diagnosed by the Mini International Neuropsychiatry Intervention. The severity of comorbid psychiatric disorders was assessed with the Child and Adolescent Behavior Disorders Screening and Rating Scale, the Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders, and the Children's Depression Inventory. Of the SLD cases, 82 % had at least one comorbid psychiatric disorder. Whereas attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD) (61.4%) was most common diagnosis followed by specific phobias (22.9%), social anxiety disorder (12.9%), oppositonal defiant disorder (12.9%) and phonological problems (11.4%). The SLD+ADHD subgroup showed more frequently reading errors when compared with the SLD alone subgroup. The SLD+ADHD subgroup had lower scores of the Visual-Aural Digit Span Test than the SLD alone. The symptoms of inattention and oppositional defiant in the SLD+ADHD subgroup were more frequently showed than the SLD alone. Reading Disorder, the subtype of SLD, were almost together with other subtypes of the SLD. The scores of neurocognitive tests of the cases with reading disorder (RD) + written expressive disorder (WED) + mathematics disorder (MD) had poor performance than RD + WED. 65The findings of this study point out that SLD is often co-occurrence with other psychiatric disorders. We suggest that SLD+ADHD comorbidity as well as RD+ WED+MD mixed type have poor cognitive functions. Determining comorbid psychiatric disorders with SLD and efficient treatments should provide their academic and social improvements.