Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda oksidatif stresin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress in children with auti̇sm spectrum disorder
  1. Tez No: 536876
  2. Yazar: SÜHEYLA TAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBELNUR AVCİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç ve hipotez: Bu çalışmada, Otizm Spektrum Bozukluğu(OSB) tanısı alan çocuklarda oksidatif stres düzeylerinin ölçülmesi, sağlıklı gelişen çocuklarla oksidan ve antioksidan parametreler açısından fark olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Total oksidan ve antioksidan seviyelerinin Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklarda sağlıklı kontrollerden farklı olduğunu öngörmekteyiz. Yöntem: Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, DSM-5 tanı ölçütlerine göre OSB tanısı alan, 2-10 yaş aralığında herhangi bir psikiyatrik eş tanısı ve kronik hastalığı bulunmayan, son altı ay içerisinde ilaç tedavisi almayan, 30 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubuna yaş açısından hasta grubuyla eşleştirilmiş, gönüllü olan 30 sağlıklı çocuk alınmıştır. Ebeveynlerinden gönüllü onamları alındıktan sonra sosyodemografik ve klinik veri formu doldurulmuştur Olgu grubuna tanısal doğrulamayı takiben klinisyen tarafından belirtilerin klinik gözlemi ve aile bildirimlerinden faydalanarak Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) uygulanmıştır. Çalışmaya katılmasına uygun görülen her iki grubun katılımcılarından bir gece açlık sonrası biyokimya tüpüne 10 cc miktarında venöz kan örnekleri alınmıştır. Katılımcıların çocuklardan oluşmasından dolayı gece uyku saatlerini takiben sabah saatlerinde kan örneklerinin toplanmasına özen gösterilmiştir. Toplanan kan örnekleri plazmanın hücrelerden ayrıştırılması maksadıyla bekletilmeden 1000 devir hızında 10 dakika kadar santrifüj edilmiş ve elde edilen plazmalar ayrıldıktan sonra biyokimyasal analize kadar -85°C'de eppendorflar içerisinde muhafaza edilmiştir. Tüm örnekler tek seferde çalışılmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemle değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda, her iki grup serum oksidatif stres (OS) parametrelerinin düzeyleri karşılaştırıldığında, OSB grubunda serum 8OHdG düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır (p=0,041). ÇODÖ alt ölçeklerinden 'Tat koku dokunma' ile 8OHdG arasında(p=0,010) ve 'Entelektüel düzey' ile melatonin arasında (p=0,042) anlamlı negatif yönde bir korelasyon; 'Etkinlik düzeyi' ile MDA arasında anlamlı (p=0,024) pozitif yönde korelasyon bulunmuştur. ÇÖDÖ toplam puanına göre OSB tanılı çocuklar hafif-orta ve ağır şiddette olarak iki grupta değerlendirildiğinde ağır şiddette olan grupta MDA düzeyi anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır (p=0.042). Sonuç: Otizm Spektrum Bozuklukları'nda oksidatif stres (OS) birçok kez araştırılmış olmasına karşın çalışmamız melatoninin antioksidan olarak değerlendirildiği ilk çalışmadır. Ayrıca çalışmamız80HdG ve PON1'in OSB de kullanıldığı az çalışmalardan biridir. Bu yönleriyle yazına katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Çalışmamızda OS parametrelerinden 8OHdG kontrol grubunda daha yüksek saptanmış olup diğer oksidan ve antioksidan parametreler arasında iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. OS ve OSB arasındaki ilişkinin belirlenebilmesi, bulguların genellenebilmesi için daha geniş örneklem ve daha standardize yöntemlerle yapılacak olan daha fazla hayvan ve klinik çalışmalarına ihtiyaç olduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Aim and hypothesis: The purpose of this study was to determine the levels of oxidative stress in children diagnosed with autism spectrum disorder (ASD) and to determine whether there is a difference in oxidant and antioxidant parameters with healthy children. We predict that total oxidant and antioxidant levels are different from healthy controls in children with Autism Spectrum Disorder. Method: 30 patients who fufill DSM-5 diagnostic criteria for ASD Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Child and Adolescent Psychiatry department who included the study. Participants were between 2 and 10 years old, they don't have any psychiatric comorbidity, chronic disease and they weren't on a drug treatment in the last six months. The control group consisted of 30 healthy volunteers who were matched with the patient group. Sociodemographic and clinical data form was filled out after obtaining informed consent from parents. Following the diagnostic confirmation to the case group, Childhood Autism Rating Scale (CARS) was applied by the clinician, taking advantage of clinical observation of the symptoms and family notifications. Venous blood samples of 10 cc were taken from the participants of both groups after one night fasting period. Due to the fact that the participants were composed of children, care was taken to collect blood samples during the morning hours after night sleep. The collected blood samples were centrifuged at 1000 rpm for 10 minutes without waiting to remove the plasma from the cells, and the resulting plasmas were separated and stored in eppendorfs at -85 ° C until biochemical analysis. All samples were studied at once. Obtained data were evaluated by appropriate statistical method. Results: In our study, when serum oxidative stres (OS) parameters of both groups were compared, serum 8OHdG levels in ASD group were found to be significantly lower than control group (p = 0.041). there were significant negative correlations between 8OHdG and 'Taste smell (p = 0.010); significant negative correlation between Intellectual level and melatonin (p = 0.042); significant positive correlation was found between 'Activity level' and MDA (p = 0.024) from CARS subscales. When the children with ASD were evaluated in two groups as mild-moderate and severe severity according to total CARS total score, MDA level was found to be significantly higher in the group with severe severity (p = 0.042). Conclusion: Although oxidative stress has been investigated many times in the Autism Spectrum Disorders, our study is the first study that evaluated melatonin as an antioxidant. In addition, our study is one of the few studies in which 80HdG and PON1 are used in OSB. We think that this way will contribute to the writing. In our study, 8OHdG of OS parameters were found to be higher in the control group and no significant difference was found between the other oxidant and antioxidant parameters. It is thought that more animal and clinical studies are needed to determine the relationship between OS and ASD, to be able to generalize the findings, with larger sample and more standardized methods.