Kan örneği alınmasında kullanılan farklı yöntemlerin kan glukoz ölçümleri üzerine etkisi
Effects of different methods used to take blood samples on blood glucose measurements
- Tez No: 536881
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ZAYBAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma kan glukoz düzeyi ölçümünde venöz ve kapiller kan örnekleri arasında farklılık olup olmadığının karşılaştırılması ve kan örneği alınmadan önce deri temizliğinde kullanılan farklı yöntemlerin ölçüm sonuçlarına etkisinin incelenmesi amacıyla eşit zaman (eşleştirilmiş) örneklemli yarı deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, 27 Kasım 2017- 30 Nisan 2018 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi kan alma birimine 75 gr OGTT için kan alma birimine başvuran 109 hastada yürütülmüştür. Veriler araştırmacı tarafından sabah 8-12 saatleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Birey Tanıtım Formu, Veri Kayıt Formu ve glukometre cihazı kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında, 75 gr OGTT için açlık venöz kan alınan bireylerden sırasıyla, kapiller kan glukozu ölçümü için eller yıkanmadan parmak %70'lik alkollü pamukla silinip ilk ve ikinci kapiller kan damlası örneği, eller 30 sn yıkandıktan sonra sağ orta parmaktan alınan ilk ve ikinci kapiller kan damlası örneği, elleri yıkandıktan sonra sol orta parmak %70'lik alkollü pamukla silinip ilk ve ikinci kapiller kan damlası glukoz ölçümü yapılmış ve kaydedilmiştir. Daha sonra, bireylere 75 gr şekerli içeceği içirilmiş ve 2 saat sonra venöz kan glukoz ölçümü için kan örneği alınmış ve eller 30 sn yıkandıktan sonra sağ orta parmak alkolle silinip alınan ilk ve ikinci kapiller kan glukoz ölçümleri yapılmıştır. Verilerin analizinde, Friedman tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, önemlilik durumu ikili karşılaştırmalarda Bonferroni (Dunn) testi kullanılmış, Friedman varyans analizi sonuçları median (min-max) olarak özetlenmiştir. İstatistik önemlilik düzeyi p0,05). OGTT'den 2 saat sonraki venöz kan glukozu değerinin, kapiller ilk kan ve ikinci kan damlası değerlerinden daha düşük olduğu bulunmuştur (p0,05). Açlık kapiller kan glukozu ölçülürken eller yıkanmış ve alkolle silindikten sonra ilk kan damlasının ölçüm için kulanılabileceği fakat kan glukozunun yüksek olduğu değerlerde kapiller ikinci kan damlası değerinin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study with matched samples was aimed at finding out whether venous and capillary blood samples affect blood glucose level measurements and investigating effects of different methods used in skin cleaning before taking a blood sample on the measurement results. The study was carried out in Hafsa Sultan Hospital of Manisa Celal Bayar University between November 27, 2017 and April 30, 2018. The study included 109 patients who presented to the blood collection unit for 75 g OGTT (Oral Glucose Tolerance Test). The study data were collected by the researcher between 8 a.m. and 12 noon. To collect the data, the Personal Information Form, Data Registration Form and a glucose meter were used. In the collection of the data, the procedure used to draw fasting venous blood for the 75 g OGTT was as follows: blood drop glucose measurements were made on the first and second capillary blood samples taken from the middle finger of the right hand cleaned with a 70% alcohol pad without washing the hands, on the first and second capillary blood samples taken from the middle finger of the right hand after washing the hands for 30 sec., on the first and second capillary blood samples taken from the middle finger of the left hand cleaned with a 70% alcohol pad after the hands are washed. Then the measurements were recorded. Then, the patients drank a solution that contained 75 grams of sugar and 2 hours later, blood samples were taken for venous blood glucose measurement. Finally, after the hands were washed for 30 seconds, blood drop glucose measurements of the first and second capillary blood samples taken from the middle finger of the right hand cleaned with a 70% alcohol pad were made. In the analysis of the study data, the Friedman test was used for repeated measures analysis of variance, Bonferroni (Dunn) test was used to perform pairwise comparisons, and Friedman analysis of variance results were summarized as median (min-max). P-values 0,05). It was found that venous blood glucose value measured 2 hours after OGTT was lower than the values of the first and second capillary blood drops (p 0,05). It is recommended that when fasting capillary blood glucose is measured, the first blood drop can be used for measurement after hands are washed and fingers are cleaned with alcohol pad, but that the second capillary blood drop should be used if blood glucose levels are high.