Aşı adayı toxoplasma gondii GRA8 proteininin oluşturduğu immun yanıt ve korunmanın araştırılması
Evaluating the immune response and protection conferred by vaccine candidate toxoplasma gondii GRA8 protein
  1. Tez No: 536882
  2. Yazar: MUHAMMET KARAKAVUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT DÖŞKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Toxoplasma gondii insan dâhil tüm sıcakkanlı hayvanları enfekte edebilen, insan ve hayvanlarda ciddi klinik tablolara yol açan zoonotik bir protozoondur. Dünya nüfusunun ortalama %30'u T. gondii ile enfektedir. Toksoplazmozis çiftlik hayvanlarında da büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu yüzden T. gondii'ye karşı aşı geliştirmek oldukça önemlidir. Bu amaçla daha önceki çalışmamızda kuvvetli immun yanıt uyaran GRA8 geni öncelikle biyoinformatik olarak incelenmiş, proteinin hücre içi ve transmembran kısımları atılıp, sinyal peptidi eklenmiştir. Protein pcDNA.3.3 vektörü içine klonlanarak sadece GRA8 plazmid içeren ve CpG+Escort ile takviye edilmiş GRA8 plazmid DNA aşıları geliştirilmiştir. Daha sonra Swiss Webster fareler üç hafta ara ile iki kez SC olarak aşılanmış ve uyarılan sıvısal immun yanıt Western Blot ve ELISA ile hücresel immun ise flow sitometri ve MTT testleri ile belirlenmiştir. DNA aşılarının koruyuculuğu, 7-8 tane T. gondii PRU suşuna ait doku kistlerinin oral yoldan uygulanması ile tespit edilmiştir. Dokularda oluşan kistler faz kontrast mikroskobu ile sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
Toxoplasma gondii is a zoonotic protozoan that can infect all warm-blooded animals including humans and may lead to serious clinical manifestations especially in immunocompromised and pregnant humans and animals. Almost 30% of the world population is infected with T. gondii. Along with the treatment cost of the disease, the agent may cause large economic losses in farm animals. Therefore, it is very important to develop a vaccine against T. gondii. For this purpose, GRA8 protein that showed high immunogenicity in our previous study was firstly examined by bioinformatics. After removing intracellular and transmembrane fragments of the protein, a signal peptide was added. The naked GRA plasmid and the CpG+Escort+GRA8 plasmid DNA vaccines were developed by cloning the gene fragment into the pcDNA.3.3 vector. Swiss Webster mice were vaccinated twice, at three weeks intervals. The sıvısal immune response was determined both Western Blot and ELISA, and the cellular immunity was determined both flow cytometer and MTT assay. Protection efficacy of DNA vaccines was determined by challenging each mice orally with 7-8 cysts of T. gondii PRU strain.