Akut miyokard infarktüslü hastalarda ortalama trombosit hacmi ve kanama zamanının değerlendirilmesi
Evaluation of average thrombocyte volume and bleeding time in patients with acute myocardial infarction
  1. Tez No: 536889
  2. Yazar: FÜSUN GÜNEŞDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. ABDULBAKİ KUMBASAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Koroner kalp hastalığı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de gerek mortalite, gerekse morbidite nedeni olarak ilk sırada yer almaktadır. Yapılan çalışmalar koroner aterosklerozun önemli ölçüde önlenebilen veya geciktirilebilen bir hastalık olduğunu göstermektedir. Koroner arter hastalığı, risk faktörleri kontrol altına alındığında insidansı azaltılabilen çok faktörlü hastalıkların en sık karşılaşılan örneğidir. Akut iskemik sendromlara koroner arterlerde oluşan trombüs neden olmaktadır. Trombüs oluşumuna yol açan aterosklerotik plaktaki rüptür ve ülserasyondur. Bundan sonra trombositlerin aktivasyonu çok önemli rol oynar. Bu çalışmada akut miyokard infarktüslü hastalarda ortalama trombosit hacmi ve trombosit sayısındaki değişiklikler ile kanama zamanı değerleri araştırıldı. Çalışmaya 100 akut miyokard infarktüslü hasta ile 35 sağlıklı birey kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Trombosit hacmi ve sayısı ile kanama zamanı için kan örnekleri hastaların hastaneye yatışlarında, kontrol grubu olgularında ise poliklinik takiplerinde alındı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Coronary heart disease is the leading cause of morbidity and mortality in our country as well as in developed countries. Studies have shown that coronary atherosclerosis is a preventable or retarded disease. Coronary artery disease is the most common example of multifactorial diseases that can reduce the incidence of risk factors. Acute ischemic syndromes are caused by thrombus in the coronary arteries. Rupture and ulceration in the atherosclerotic plaque causing thrombus formation. After that, the activation of platelets plays a very important role. In this study, mean platelet volume and changes in platelet count and bleeding time in acute myocardial infarction were investigated. Eighty patients with acute myocardial infarction and 35 healthy controls were included in the study. Blood samples for platelet volume and number and bleeding time were taken in hospitalization of patients and in policlinic follow-up in control group.