Termik santrallerin çevreye olumsuz etkileri ve alınabilecek önlemlerin değerlendirilmesi
Negative impacts of power plants on the environment and evaluation of possible precautions
  1. Tez No: 536898
  2. Yazar: BURCU ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YUNUS PAMUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında termik santrallerin çevreye etkilerinin sınırları ile etki yoğunluklarının seviyesi ve bu yoğunluğun azaltılmasına yönelik teknolojik önlemler literatür kapsamında araştırılmış, karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Özellikle yakıt olarak linyit kullanan termik santrallerden kaynaklı kirleticiler arasında etki sınırı en geniş ve yoğunluğu en fazla olanın baca gazı olduğu, bacagazının hem yerel hem küresel hava kalitesini düşürürken çökelme ile toprak ve su kalitesini de ciddi şekilde etkilediği görülmüştür. Termik santraller, iklim değişikliğine sebep olan seragazı karbondioksit için önemli bir emisyon kaynağıdır ve küresel etkileri uluslararası ortak endişelere sebep olmaktadır. Diğer bir termik santral kaynaklı gaz kirletici asit yağmurlarına sebep olan kükürt dioksittir. Toprak ve suyun pH' sını düşürerek toksik elementlerin sızması için uygun şartları oluşturur. Asit yağmurları flora ve faunayı tahrip ederek pek çok tür için tehdit oluştururken binaları ve tarihi eserleri de yıpratmaktadır. Baca gazında bulunan partikül madde, solunum yolu ile doğrudan insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Uçucu külün yapısında yoğunlaşmış şekilde bulunan toksik elementler ve radyoaktif elementler, bu küllerin depolandıkları alanda lokal olarak toprak ve suyun kirlenmesine sebep olmakta, böylece insan sağlığını da dolaylı olarak etkilemektedir. Yapılan inceleme sonucunda yeni kurulan termik santrallerde konvansiyonel kazan uygulamaları yerine özellikle kükürt dioksit gideriminde yüksek verime sahip akışkan yataklı kazan uygulamalarının tercih edilmesi, daha yüksek ısıl verimli yeni teknolojilerin uygulanması, eski termik santrallerin rehabilitasyonlarının düzenli yapılarak sistemlerin uygun şekilde güncellenmesi ve ayrıca alternatif enerji kaynaklarının değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the limits of power plant impacts on the environment with intensity level of these impacts and technological precautions to decrease this intsensity have been researched in the scope of literature and evaluated comparatively. It has been seen that stack gas is the one which has the most wide impact limit and the most intensive impact in pollutants sourced by power plants especially which uses lignite as a fuel, while it is decreasing the local and global air quality, effects the quality of soil and water seriously by precipitation. Thermal power plants are important sources for the greenhouse gas carbon dioxide and its global effects cause international common concerns. Another gas pollutant sourced by thermal power plants is sulphur dioxide which causes acid rains. It forms the appropriate conditions for toxic element leaching by decreasing pH of soil and water. While Acid rains have endangered many species by ruining the flora, they also wear buildings and historical monuments down. Particulate matter in flue gas has negative direct impacts on human health by respiratory. The toxic elements and radioactive elements which are concentrated in the composition of fly ash cause the pollution of soil and water locally where they have stored, so they effects human health indirectly. As a result of the review choosing fludizied bed boiler applications especially which has high efficiency of sulfur dioxide removal for newly established power plants instead of conventional boiler applications, putting into practise of new thecnologies with higher thermal efficiency, updating the systems of old power plants properly with regular rehabilitations and also evaluating of alternative energy resources have been suggested.