Güç santrallarının çevresel etkileri
Environmental effects of power plants
  1. Tez No: 85114
  2. Yazar: ABDÜLKADİR GÜRKAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET İnsanoğlunun günlük yaşamını sürdürebilmesi için gerekli unsurlardan birisi de enerjidir. Dünya nüfusunun artışı ve hızlı endüstriyel gelişme ile birlikte enerjiye olan ihtiyaç artmaktadır. Günümüzde kişi başına düşen enerji tüketimi ülkelerin gelişmişlik seviyesinin bir göstergesi olmaktadır. Ancak enerjinin günümüzde birçok yararının olmasının yanısıra, enerji üretimi ve nakli sırasında tabii çevre etkilenmekte ve kirlenmektedir. Dünya elektrik enerjisi üretiminin kaynaklara göre dağılımına bakacak olursak en büyük payın termik santrallara ait olduğu görülür. Termfk santrallarda enerji üretimi için heryıl yakılan tonlarca yakıttan milyonlarca ton kirletici toz, S02, NOx ve CO atmosfere atılmaktadır. Bu kirleticiler insan sağlığını ve çevreyi olumsuz yönde etkilemektedir. Son yıllarda, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çevreye karşı olan duyarlılığın artmasıyla fosil yakıtlı santrallarda yeni arayışlara girilmiştir. Bu sebeple çevreyi az kirletecek yeni teknolojiler uygulamaya konurken diğer taraftan yüksek verimle çalışan ve az yakıt tüketen teknolojiler geliştirilmeye başlanmıştır. Bu doğrultuda yaygınlaşmada olan santrallar arasında kombine çevrim santralları ve nükleer santrallar yer almaktadır. Bu çalışmada, enerji üretim tesislerinin sebep olduğu çevresel etkiler ve bu etkilerin azaltılması ile ilgili uygulanan yöntemler belirtilmiştir. Bu doğrultuda ülkemiz de gelişmekte olan ülkeler arasında olduğundan çevreye verilen önem artmakta ve buna paralel olarak önlemlerin alınması gerekmektedir. Ayrıca ülkemizdeki fosil yakıtlı santralların teknolojilerinin eski olması nedeniyle desülfürizasyon ve denitrifikasyon ünitelerinin kurulması lazımdır. Yapılan tahminlere göre 2010 yılından itibaren yerli enerji kaynaklarımızın enerji talebimizi karşılamayacağı belirtilmektedir. Bu sebeple ülkemizin planlarında uzun dönemde ithal kaynaklara olan talebin artacağı anlaşılmaktadır. Bu kaynaklar arasında kombine çevrim santralları ve nükleer santrallar yer almaktadır. Sonuç olarak enerji emniyeti, maliyet ve çevre bilincinin optimum noktada birleştirilerek önümüzdeki yıllarda nükleer santral ve kombine çevrim santralın kurulması gerektiği belirtilmiştir. Anahtar kelimeler : Enerji Santralları, Desülfürizasyon, Kirletici Emisyonlar, Çevresel Etkiler, Partikül Kontrolü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Energy is one of the necessary elements for humans to carry on daily life. The need for energy is being increased in association with the population explosion and rapid industrial development Today, energy consumption of each person is an indication of the development level of the countries in the world. Although energy provides several benefits, the environment is being affected and polluted during its generation and transportation period. When we examine the electrical energy generation according to sources of distribution, it's clear that the greatest fraction belongs to the thermal power plants. Every year, from the thermal power plants millions of tons of polluted dust particles, S02, N02 and CO, as the remains of tons of burned fuel, have been thrown into the atmosphere. This unpleasant pollution affects the health of the people and the environment negatively. New searches have been started recently in the fossil fuel-fired power plants due to the increase of sensitivity for the environment both in the developed and developing countries. For this reason, while applying new technologies having less pollution, technigues that consume less fuel with high production have been started to be developed. In this direction, combined heat and power plants and nuclear power plants take place among the plants that are being disseminated. In this study, environmental effects caused by energy generation plants and methods dealing with the reduction of the related effects have been pointed out In this respect, since our country is among the developing countries, more importance to the protection of environment has been given and parallel to this necessary precautions have been taken. In addition, establishment of desulphurization and denitrification units in our country is being required since the technologies of fossil fuel-fired power plants have been quite old. According to certain estimations, it is found out that our energy sources would not be able to meet our energy demands from 2010 on. Therefore, in the plans of our country it is undertood that the need for long term import sources will be increased. Combined heat and power plants and nuclear power plants take place among these sources. As a conclusion, it has been determined that in the following years combined heat and power plants and nuclear power plants have to be set up by means of the union of energy security, cost and environment consciousness at an optimum point. Key Words : Power Plants, Desulphurization, Polluting Emissions, Environmental Effects, Particle Control