Medyada siyasi mizahın dönüşümü: Sosyal medyada yer alan capsler üzerine bir analiz
Transformation of political humor in the media: Analysis on the caps in the social media
  1. Tez No: 536937
  2. Yazar: CEM KEÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AYŞAD GÜDEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada geçmişten günümüze siyasi mizahın geçirmiş olduğu süreçleri açıklarken, web 2.0 teknolojisinin gelişimi ile birlikte dijitalleşen dünyada siyasi mizahın son hali olan 'caps' iletilerinin nasıl bir anlamlandırma boyutu olduğu incelenmiştir. Yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkan sosyal medya mecralarının, önemli bir görsel kültür formlarından biri haline gelen capsler, toplumsal ve sosyal açıdan bakıldığında popülerleşmiş bir mizahi anlatım formu sunmaktadır. Geleneksel medyada yer alan mizah anlayışında sadece sunulan içerikleri tüketen bireyler, sosyal medyanın kullanıcı tabanlı ve interaktif yapısı sayesinde kendi mizahi içeriklerini hızlı bir şekilde üretebilir konuma gelmiştir. Böylece geçmişte mizahin her daim siyasetle olan ilişkisi dönüşüme uğrayarak, yeni bir alanda kendini göstermiştir. Siyasi capsler, sembolik anlamların yoğun bir biçimde yer aldığı görsel mesaj formudur. Bu semboller görselin alt metnini güçlendirmek için caps üretici tarafından bilinçli bir şekilde kullanılır. Çalışmada oluşturulan görsel mesaj formlarının anlamlarının açığa çıkartılabilmesi için Roland Barthes'ın göstergebilimsel analiz yöntemi kullanılarak bulguların ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While explaining the processes that political humor has undergone from past to present and the digitalization of the world with the development of web 2.0 technology, 'caps' messages, which are the latest state of political humor and to what extent they give meaning to have been examined. Caps, which have become one of the most important visual culture forms of social media outlets that arose due to the development of new communication technologies, offer a humorous narrative form that is socially popular. Individuals who fathom only the contents presented in traditional media, have become capable of producing their own humorous content quickly thanks to the user-based and interactive structure of social media. Thus, humor's relationship with politics has transformed into a new field. Political caps are a visual message form with symbolic meanings. These symbols are used consciously by the creator of the caps to reinforce the text of the image. In order to reveal the meanings of the visual message forms created in the study, it was aimed to present the findings by using Roland Barthes' semiological analysis method.