Orman okulu uygulamalarının çocukların gelişimine yönelik katkısının değerlendirilmesi
The evaluation of forest school applications contribution to the development of children
- Tez No: 536936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitimde uygulanan orman okullarının okul öncesi dönem çocuklarının gelişimlerine yönelik katkısını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Elazığ ili Kovancılar ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir köy okulunda anasınıfına devam eden 48-60 aylık 7 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi amaçlı örneklem yöntemlerinden olan kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında 9 haftalık bir uygulama süreci gerçekleştirilmiştir.“Genel Bilgi Formu”,“Uygulama Öncesi Sorular”,“Faaliyet Değerlendirme Formu (Bireysel)”,“Faaliyet Değerlendirme Formu (Genel)”,“Gelişim Gözlem Formu”olmak üzere 5 adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Toplanan veriler yazıya dökülerek kod ve temalar oluşturulup içerik analizi yapılmıştır. Veriler neticesinde orman okulu uygulamalarının çocukların bilişsel gelişimini, dil gelişimini, sosyal ve duygusal gelişimini, motor gelişimini ve öz bakım becerilerini bazı durumlarda olumlu etkilediği ve çocukların gelişimlerini desteklediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done for the purpose of investigation forest schools' implementation on the development of pre-school children. In this context, the study group consisted of 7 children aged 48-60 months, who were attending kindergarten in Kovancılar district of Elazığ province in 2017-2018 academic year. The sampling of the study was determined by using convenience sampling. Nine-weekly implementation process was carried out in the scope of the research. In the research, the data were collected with 5 data collection tools which are“General Information Form”,“Pre-Application Questions”,“Activity Evaluation Form (Individual)”,“Activity Evaluation Form (General)”and“Development Observation Form”. By transcribing the collected data, content analysis was performed and, the code and the themes were created. As a result of the data, it was found that forest school practices affect positively children's cognitive development, language development, social and emotional development, motor development and self-care skills in some situations.