Enformel sektörde atık kağıt işçileri: Mersin örneği
Waste paper workers in the information sector: Exapmle of Mersin
  1. Tez No: 536938
  2. Yazar: MERVE SEÇMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEFA SAYGIN ÖĞÜTLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Geri dönüşüme kadar çöp sorunu yüzyıllardır insanlığın başına bela olmuş bir sorun olmuştur. Geri dönüşümden sonra ise bu işin nasıl yapılacağı, atığa ulaşma, ayrıştırma işlemleri devletler için problem haline gelmiştir. Gelişmiş ülkelerde ayrıştırma işi evde ya da belediyeler tarafından yapılırken, gelişmekte olan ülkelerde ise yeni bir kentsel iş kolu ortaya çıkmıştır; atık madde toplayıcıları. Bu çalışma sokakta çalışan atık madde toplayıcılarının iş deneyimi, uğradığı ayrımcılık ve bu işi yapabiliyor olmalarının altında yatan mekanizmaları öğrenmeyi amaçlamaktadır. Saha çalışması Mersin'deki Suriyeli atık madde toplayıcılarıyla yapılmıştır. Dolayısıyla ayrımcılık hem sınıfsal hem de etnik ayrımcılık olarak izlenmiştir. Kavramsal çerçeve sınıf-altı ve işçi habitusu kavramlarıyla oluşturulmuş ve toplayıcıların sınıfsal pozisyonu bu kavramlarla tartışılmıştır. Literatüre katkısı da bu tartışma olmuştur. Nitel araştırma yöntemi, derinlemesine görüşme ve katılımlı gözlem teknikleri kullanılarak görüşmeler tamamlanmıştır. Toplam on atık madde toplayıcısıyla görüşülmüştür. Son olarak, elde edilen veriler analiz edilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of garbage for recycling has been a problem that has been plagued by humanity for centuries. After recycling, how to do this, to reach the waste, the separating process have become a problem for the states. In developed countries, the segregation work is carried out at home or by municipalities, while in developing countries a new urban business line has emerged; waste collectors. This study aims to learn the work experience of the waste collectors working in the streets, the discrimination that they experience and the mechanisms underlying their ability to do this work. The field work was carried out with the Syrian waste collectors in Mersin. Therefore, discrimination was observed as both class and ethnic discrimination. The conceptual framework was formed by the concepts of under-class and worker habitus and the class position of the collectors was discussed with these concepts. This controversy also contributed to the literature. Interviews were completed using qualitative research method, in-depth interview and participatory observation techniques. A total of ten waste collectors were interviewed. Finally, the datas obtained were analyzed and the results were evaluated.