Algoritma eğitimi için bir mobil uygulama tasarımı ve gerçekleştirilmesi
A mobile application design and implementation for algorithm education
  1. Tez No: 536964
  2. Yazar: FATİH DİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KAYAALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Teknolojik gelişmeler sayesinde mobil cihaz kullanımı yaygınlaştı. Bu kullanım oranlarının artmasıyla ortaya çıkan mobil öğrenme, kullanıcıların internetteki kaynaklara, zaman ve mekândan bağımsız olarak mobil internet veya kablosuz bağlantılar aracılığıyla erişmelerine olanak tanımaktadır. Algoritma kelimesi yaygın olarak, bilgisayar mühendisliği bilim dalı içerisinde bulunan programlama dilleri ile bir yazılım yapmanın aşamalarını tanımlamak için kullanılmaktadır. Ancak, belirli bir problemin bir plan dahilinde çözüm yolunun belirlenmesi işlemine de algoritma ismi verilebilir. Bu bakış açısıyla aslında tüm mühendislik dalları içerisinde de geçmektedir. Bu nedenle algoritma eğitimi gerek bilgisayar mühendisliği gerekse de diğer mühendislik dalları için temel ve çok önemli bir konudur. Algoritma mantığını tam olarak oturtamayan bir mühendisin, meslek hayatı içerisinde bir problemin çözüm aşamalarını sağlıklı bir şekilde planlayıp gerçekleştirmesi ve sonuca ulaştırması çok zor olmaktadır. Algoritmanın önemi ve birçok kullanıcının, mobil cihazlarının her yerde yanlarında olması nedeniyle, IOS platformu için algoritma eğitimini desteklemek amacıyla bir uygulama geliştirme fikri ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ile temel algoritma eğitiminde kullanılmak üzere IOS ile çalışan mobil cihaz kullanan kişilere yönelik bir uygulama geliştirilmesi amaçlanmıştır. Uygulama yerel platform kullanılarak geliştirilmiştir. Uygulamada temel algoritma konularının anlatıldığı ve soruların bulunduğu iki ana menü bulunmaktadır. Sorular ise çoktan seçmeli, doğru/yanlış ve akış diyagramı oluşturma olmak üzere üç tipte tasarlanmıştır. Kullanıcıların bu uygulama sayesinde bir akış diyagramını baştan sona oluşturabilmesi sağlanmıştır. Bu diyagramları, sürükle-bırak yöntemi ile oluşturabilmektedirler. Veritabanı içerisinde tanımlı soru ve cevaplara göre kendi yaptığı çözümleri kontrol ederek doğru ve yanlışlarını görebilme imkânları da bulunmaktadır. Bilgisayar mühendisliği lisans öğrencilerine kullandırılan uygulamanın, öğrencilerin başarısına olumlu etki yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thanks to technological developments, mobile device usage became widespread. Mobile learning, resulting from the increase of usage rates, allows users to access the resources on the Internet via mobile internet or wireless connections, regardless of time and place. Algorithm is commonly used to describe the stages of software written by programming languages within the computer engineering discipline. However, the process of determining a solution of a particular problem within a plan can be also called the algorithm. From this point of view, it is actually within all engineering branches. Because of this, algorithm education is a very basic and important subject for both computer engineering and other engineering disciplines. It is very difficult for an engineer who cannot fully understand the logic of the algorithm to plan achieve and realize the solution phases of a problem in his/her professional life. Because the importance of the algorithm and the fact that many users have mobile devices with them all the time, the idea of developing an application to support algorithm training for this platform has emerged. In this study, it is aimed to develop an application for people using mobile devices working with IOS for use in basic algorithm training. The application was developed using the native platform. There are two main menus in which the basic algorithm topics are explained and questions are existed. The questions are designed in three types: multiple choice, true/false and flow diagram creation. This application allows users to create a flow diagram from scratch. They can create the diagrams by drag-and-drop method. There is an opportunity to see the right and wrong answers by checking their own solutions according to the questions answers defined in the database. It has been observed that the application used by computer engineering undergraduate students has a positive effect on the success of the students.