Yapraktan silisyum uygulamalarının su stresi altında yetiştirilen Shiraz çeşidi şaraplık bağlarda verim, kalite ve beslenme durumu üzerine etkisi
The effect of foliar silikon applications on nutrition status some quality characteristics and yield of wine grape (Shiraz) grown under water stress
- Tez No: 536963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışma 2013 yılında Manisa ili Turgutlu ilçesi Çepnidere köyünde Shiraz çeşidi şaraplık üzüm yetiştiriciliği yapılan üretici bağında kurulan denemeyle yürütülmüştür. Tam ve yarım sulama koşulları altında kurulan denemede ayrı ayrı kontrol ve 3 farklı silisyum seviyesi (0-4-8-16 g L-1 Si) potasyum silikat (K2SiO3) şeklinde yapraktan uygulanmıştır. Bu uygulamalar sonucunda kimi besin elementleri ve bazı kalite ögeleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, artan seviyede uygulanan silisyum seviyelerinin (K2SiO3); salkım ağırlığı, omca başına üzüm verimi, suda çözülebilir kuru madde (brix), titre edilebilir asitlik ve demir besin elementi içeriklerini istatistikî olarak önemli düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Özellikle kurak koşullarda (yarım sulama) K2SiO3 uygulamalarının etkisi; verim, kalite ve besin elementi içerikleri üzerinde istatistikî olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Manisa province Turgutlu-Cepnidere region. The manufacturer's vineyard Shiraz wine grape varieties to the breeding (2013) was conducted with an attempt established for a period of one years. Trials conducted under irrigated and water stress conditions in the control and three different silikon (K2SiO3) levels (0-4-8-16 g L-1 Si) was applied. As a result of these applications, some nutrients and quality items were examined. As a result of research, application K2SiO3 performed in plots; panicle weight, yield per grape omca, water soluble dry matter (Brix), titratable acidity and iron nutrient were found to be statistically significant. The effect of K2SiO3 on yield, quality and utrients was found to be statistically significant, especially in water stres conditions.