Kişiye özel giysi üretimi
Customized clothing production
- Tez No: 536965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT BAHADIR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Konfeksiyonla birlikte çok sayıda ürün seri bir şekilde üretilebilir hale gelmiştir. Bu da işletmelerin karlılığını artırırken müşteri beklentilerinin hızlı bir şekilde karşılanmasını sağlamıştır. Ancak zamanla müşterilerin ekonomik refahla birlikte herkes gibi giyinmek yerine, farklı ve özel hissetme ihtiyacı doğmuştur. Dolayısıyla konfeksiyon üretiminde çeşitliliğe gidebilmek için üretim adetleri düşmüş ve üretim yöntemleri bu yönde geliştirilmiştir. Bu bağlamda, son yıllarda tüm bu beklentilerden yola çıkılarak kişiye özel üretim kavramı doğmuştur. Bu üretim yöntemini eski usul terzilikten ayıran en önemli unsur, tasarımının da kişiye özel olmasıdır. Giysinin kumaşı, rengi, deseni, desen yeri, hatta desen büyüklüğü dahi müşterinin zevkine uygun olarak tasarlanabilmektedir. Tüm bu seçenekler, ürün maliyetini doğal olarak artırmaktadır. Bu yöntemle ürün bedelinden ziyade; hayalindeki ürüne sahip olmak isteyen müşteri portföyü doğmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of garment manufacturing, huge amounts of garment production in short time has been possible; which led to an increase in the profitability of companies and meeting customer expectations. But in due course, with the increase of household income, customers started to ask for dressing different than other individuals instead of wearing same clothes with everyone. Therefore, in order to maintain the variety of styles in manufacturing, the production quantities have decreased and the production methods have been evolved in this direction. Accordingly, due to meet this new expectations, customized clothing production concept has been born. The main fact which differentiates this production method from the old style tailoring is that; the design is also personally customized. The fabric, color, design, pattern details of the cloths can be customized according to customer choice. All of above points naturally increase the cost of the product. However in this method, the main importance is the customers who aspire their dream cloth instead of the product price.