Hemşirelerin uyku kalitesi ile tıbbi hataya eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between the nurses' sleep quality anad their tendencies to medical errors
- Tez No: 938152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENDAM KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada, hemşirelerin uyku kaliteleri ile tıbbi hataya eğilimleri arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. raştırma, Eylül 2021-Ekim 2021 tarihleri arasında İzmir ilinde yer alan; Urla Devlet Hastanesi, İzmir Medikal Park Hastanesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan 378 hemşire ile yürütülmüştür. Verilerinin toplanmasında Sosyo-Demografik Veri Formu, Hemşirelikte Tıbbi Hataya Eğilim Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelere araştırmanın amacı ve veri toplama formları ile ilgili gerekli bilgiler verilerek sözel ve yazılı onamları alınmıştır. Veriler, yüz yüze görüşme tekniği ile doldurulmuştur. Araştırmada verilerin değerlendirilmesinde SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Hemşirelerin ölçeklerden aldığı puan ortalaması PUKİ 8.25±4.81 (0-19), Hemşirelikte Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği puan ortalamasının 230,29±14,15 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between nurses' sleep quality and their tendency to medical errors. The research was conducted in Izmir between September 2021 and October 2021; The study was conducted with 378 nurses working at Urla State Hospital, İzmir Medical Park Hospital and Dokuz Eylül University Hospital. Socio-Demographic Data Form, Medical Error Tendency Scale in Nursing, Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) were used to collect data. Verbal and written consents were obtained from the nurses who participated in the study by giving necessary information about the purpose of the study and data collection forms. The data were filled with face-to-face interview technique. SPSS 24.0 program was used to evaluate the data in the study. The mean score of the nurses from the scales was found to be 8.25±4.81 (0-19) on the PUKI, and the mean score of the Nurses Tendency to Medical Error Scale was 230.29±14.15.