Kamu kurumlarında itibar yönetimi ve Sağlık Bakanlığı çalışanlarının kurumsal itibar algısına yönelik bir araştırma
Reputation management in public institutions and a research into the perceptions of the Ministry of Health employees on institutional reputatotion
  1. Tez No: 536988
  2. Yazar: YÜCEL ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KIRCOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşen ve her geçen gün daha hızlı değişen piyasa koşullarında modern yönetim yaklaşımlarından biri olarak ortaya çıkan itibar yönetimine ilişkin araştırmalar önem kazanmıştır. Uluslararası rekabetin bütün alanlarda etkisini artırdığı günümüzde organizasyonlar kurumsal itibarlarının etkili bir şekilde yönetilmesi gerektiği bilinci ile hareket etmektedirler. Sağlık Bakanlığı ülke genelinde kamusal fayda ve yarar gözeterek toplumun bütün kesimlerine hizmet sunması sebebiyle yeni yönetim anlayışına uyum sağlaması beklenen kurumların başında gelmektedir. Araştırmanın amacı kurumun en önemli paydaşı olan çalışanlar nezdinde Sağlık Bakanlığının kurumsal itibar algısının belirlenmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde, kurumsal itibarın kavramsal çerçevesi oluşturularak kurumsal itibarın unsurları, temel bileşenleri ve paydaşlar üzerindeki etkileri ortaya koyulmuştur. İkinci bölümde, kurumsal itibar yönetimi kavramı kamu kurumları açısından ele alınmış, itibara etki eden olası tehditler ve itibarı sağlamanın koşulları incelenmiştir. Son bölümde ise bakanlık merkez teşkilatında görev yapan 300 çalışana anket yöntemi kullanılarak hazırlanan 5 farklı boyutta, toplam 21 maddeden oluşan sorular yöneltilerek kurumsal itibarı nasıl gördükleri sorulmuştur. İtibar algılarını ölçmek için elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilerek değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler neticesinde çalışanların kurumsal itibarı sosyo-demografik değişkenlere göre hangi düzeyde algılandıkları belirlenmiştir. Ayrıca Bakanlığın itibarına etki eden bileşenlerin hangi başlıklar altında toplanabileceği görülmüş ve etkin bir itibar yönetimin sağlanmasına ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing and rapidly changing market conditions, research on reputation management, one of the modern management approaches, has gained importance. As international competition increases its influence in all areas in these days, organizations act with the awareness that their corporate reputation needs to be managed effectively. The Ministry of Health is one of the institutions that is expected to adapt to the new management concept as it provides services to all segments of the community with the aim of public benefit throughout the country. The aim of the research is to determine the perceptions of the Ministry of Health employees on corporate reputation. In the first part of the study, the conceptual framework of corporate reputation was presented, and the elements of corporate reputation, its basic components and its effects on the stakeholders were explained. In the second part, the concept of corporate reputation management was discussed in terms of public institutions, and the potential threats to reputation along with the conditions for providing reputation were examined. In the last section, 300 employees working in the central organization of the ministry were asked how they saw corporate reputation, using a 5-point Likert type scale which consisted of 21 items. The data obtained to measure the perceptions on corporate reputation were analyzed via SPSS software. As a result of these evaluations, the level that employees perceived corporate reputation was determined according to socio-demographic variables. It was aşso seen that components affecting the reputation of the ministry could be grouped under some headings, and suggestions were made to ensure an effective reputation management.