Duygusal emeğin çalışan performansı ve kariyer başarısı üzerine etkisi: Otomotiv sektörü üzerine bir araştırma
The effect of emotional labor on employee performance and career success: A study on the automotive sector
  1. Tez No: 537012
  2. Yazar: DOĞUKAN DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmanın amacı, duygusal emeğin çalışan performansı ve kariyer başarısı üzerine etkisinin otomotiv sektöründe hizmet veren satış departmanı çalışanları için analiz edilmesidir. Toplam 363 personele, literatür taraması neticesinde geçerlilikleri ve güvenilirlikleri daha önce yapılan çalışmalarda onaylanmış ölçekler kullanılarak bir anket çalışması uygulanmıştır. Ana hipotezin test edilmesi amacıyla ilk aşamada Kendall's tau-b ilişki analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda, duygusal emek boyutu ve çalışan performansı %16 pozitif yönde, kariyer başarısı ile %10.1 pozitif yönde anlamlı ilişki elde edilerek ana hipotez doğrulanmıştır. Ayrıca, çalışan performansı boyutu ile kariyer başarısı boyutu arasında %32.6 pozitif yönlü ilişki elde edilmiştir. İkinci aşamada ilişkilerin bir model yapısında test edilmesi amaçlı regresyon analizi uygulanmıştır. Duygusal emek, kariyer tatmini ve performans üzerinde istatistik anlamlı ve önemli çıkmıştır. Model çıktılarına göre, duygusal emek arttıkça çalışan performansı %25.3 artacaktır. Duygusal emek arttıkça kariyer başarısı %13.1 artacaktır. Regresyon analizlerinde de ana hipotez doğrulanmıştır. Duygusal emek hem performans hem de kariyer başarısı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyze the impact of emotional labor on employee performance and career success for sales department employees in automotive industry. In total, 363 personnel, validity and reliability of the literature survey conducted a survey by using approved scales in the previous studies were applied. In the first phase, Kendall's tau-b correlation analysis was applied to test the main hypothesis. As a result of the analysis, the main hypothesis was confirmed by finding a positive relationship between emotional labour size and employee performance 16% positive relationship, with career success in a 10.1% positive relationship. In addition, 32.6% positive relationship was obtained between employee performance and career success. In the second phase, regression analysis was applied to test relationships in a model structure. Statistical analysis on emotional labor, career satisfaction and performance has become significant and important. According to model output, as emotional labor increases, employee performance will increase by 25.3%. As emotional labor increases, career success will increase by 13.1%. Regression analysis also confirmed the main hypothesis. Emotional labor has a positive impact on both performance and career success.