Duygusal emek davranışının işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Hizmet sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of emotional labor behavior on turnover intention: A study on service sector employees
- Tez No: 980667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, hizmet sektöründe çalışan bireylerin duygusal emek davranışlarının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Özellikle garson, şef garson ve kasiyer gibi sürekli müşteriyle etkileşim içinde olan çalışanların, duygusal emek davranışlarının boyutları ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Duygusal emek; yüzeysel davranış, derinlemesine davranış ve samimi davranış olmak üzere üç alt boyutta ele alınmıştır. Araştırma nicel bir yaklaşımla yürütülmüş ve veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Ölçek olarak duygusal emek ve işten ayrılma niyeti ölçekleri kullanılmıştır. Veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilerek tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, çalışanların yüzeysel davranış düzeyleri ile işten ayrılma niyeti arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Buna karşılık, derinlemesine ve samimi davranış ile işten ayrılma niyeti arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Bu bulgular, duygusal emeğin alt boyutlarının işten ayrılma niyetini farklı düzeylerde etkilediğini göstermektedir. Araştırma sonuçları, hizmet sektöründe duygusal emeğin yönetiminin, işgücü devrini azaltmak açısından kritik bir öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, yöneticilerin çalışanların duygusal emek yükünü azaltacak uygulamalar geliştirmesi, çalışan bağlılığı ve verimliliği artırmada etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of emotional labor behaviors of employees working in the service sector on their intention to leave the job. The research focuses specifically on workers such as waiters, head waiters, and cashiers who are in continuous interaction with customers, analyzing the relationship between dimensions of emotional labor and turnover intention. Emotional labor is considered in three sub-dimensions: surface acting, deep acting, and expression of naturally felt emotions. This study adopted a quantitative research design and data were collected through a structured questionnaire. Emotional labor and turnover intention scales were employed. The data were analyzed using SPSS through descriptive statistics, correlation, and regression analyses. The results revealed a positive and significant relationship between surface acting and turnover intention. Conversely, deep acting and genuine emotional expression were found to be negatively associated with turnover intention. These findings indicate that sub-dimensions of emotional labor affect employees' intention to leave their jobs in different ways. The results of the study emphasize the critical importance of emotional labor management in reducing employee turnover in the service sector. In this regard, managerial practices that reduce the emotional burden of employees may help improve employee retention and organizational performance