A biographical study of a Utopian intellectual: Şevket Süreyya Aydemir
Ütopyacı bir Aydın'ın biyografisi: Şevket Süreyya Aydemir
- Tez No: 537021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEN SÜTÇÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Şevket Süreyya Aydemir (1897-1976) Cumhuriyet dönemi Türk siyasi düşüncesinin önde gelen aydınlarından biridir. Aydemir, tarihi şahsiyetler ile ilgili yazmış olduğu biyografi kitaplarının yanı sıra, Kadro Hareketi'nin ideoloğu ve Yön Dergisi yazarlardan biri olarak bilinir. Türkiye'nin siyasal, sosyal ve iktisadi konuları üzerine yazdığı eserleri ile, Türk düşünce tarihinde önemli bir yere sahip olan Aydemir, 79 yıllık yaşamı boyunca Türkiye'nin geçirdiği birçok dönüşüme bizzat tanıklık etmiş, hatta bazen bir parçası haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, tanınmış yazar ve düşünce insanı olan Şevket Süreyya Aydemir'in entelektüel biyografisi ekseninde Türk siyasi düşüncesi üzerine yapılmış çalışmalara katkı sağlamaktır. Bu bağlamda Aydemir'in sosyal çevresi, ailesi, eğitim süreci ve tabii ki düşüncelerinin gelişim süreci, Türkiye'nin siyasi yapısı çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmanın savı, Aydemir'in ideolojik tutarsızlığına rağmen, ütopyacı bir aydın olduğudur. Ütopyacı bir düşünür olarak dünyadaki gelişmeleri sorgulayan Aydemir, içinde bulunduğu toplumun ihtiyaçlarını tespit etmiş ve böylece gerçekleşme kapasitesi yüksek olan sistematik çözümler önermiştir.
Özet (Çeviri)
Şevket Süreyya Aydemir (1897-1976) was one of the most prominent intellectuals in Turkish political thought in the Republican period. Besides his voluminous biographical masterpieces about the historical figures of the Turkish history, he was also known as an ideologue of Kadro (Cadre) Movement, one of the writers of Yön (Direction) Journal. Leaving a mark in the history of Turkish political thought thanks to writing on social, political and economic issues in Turkey, Aydemir personally witnessed the events of the period and sometimes he was even one of the people taking parts in the incidents. The aim of this study is to contribute to the literature on Turkish political thought with an intellectual biography of Şevket Süreyya Aydemir who is a well-known author and thinker. Aydemir's social circle, family, education as well as the developmental process of his thoughts are analyzed within the framework of Turkish political life. Even though Aydemir's ideological stance was inconsistent, it is argued here that Aydemir is a utopian intellectual who had followed world events with a critical eye, determined the needs of the society he lived in, and formulated systematic solutions that were realizable.