Gaziantep'in yetiştirdiği sporcular ve spor adamları üzerine biyografik bir çalışma
A biographical study on the athletes and people of sport in who raised by Gaziantep
  1. Tez No: 722014
  2. Yazar: İBRAHİM GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Gaziantep tarihi ve konumu itibariyle Orta doğunun ve Mezopotamya bölgesinin en önemli yerleşim yerlerinden biri olduğu ve sürekli fiziksel mücadelelere ev sahipliği yaptığını biliyoruz. Toplumlar arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayan spor, bu sayede spor tarihi biliminin de başlı başına bir çalışma alanı oluşturmasına imkân sağlamıştır Sağlıklı gelişim açısından ruhen ve bedenen iyilik hali olması sebebiyle yerel ve ulusal anlamda önemli bir yere sahip olmuştur. Bu sayede takım ya da bireysel spor alanında yetişmiş, ulusal ya da uluslararası alanda başarılar elde etmiş sporcu ve spor adamları dünya ve ülke tarihlerine yön vermişlerdir Tam da bu sebepten dolayı birçok sporcu ve spor adamı yetişmiştir. Globalleşen dünyada çoğu şeylerin hızla gelişerek yitip gittiğine hepimiz şahit oluyoruz. Ülke sporumuzda buna izin vermemek adına ilimizde yetişmiş değerli sporcu ve spor adamlarımızı, onların hayatlarını ve başarılarını yeni nesillere aktarmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada Gaziantep'in yetiştirmiş olduğu spor adamlarının hayatları gerek yüz yüze görüşülerek, gerek yerel kaynaklardan araştırarak, gerekse internet ortamından faydalanılarak toplanıp oluşturulmuştur. Gaziantep ilinde yetişen çeşitli sporcu ve spor insanlarının yaşam öykülerini ortaya koymak amacıyla yapılan araştırmada literatür tarama ve görüşme/mülakat yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As of the history of Gaziantep and the location, we know that the middle east and the Mesopotamian region is one of the most important settlements and constantly hosts physical struggles. Sports contributing to the development of relations between societies, so that sports historical science has to establish a workspace in the inemption of health historical science, due to the fact that there is a state of spirit and body in terms of healthy development in terms of healthy development, has a substantial place in local and national. In this way, he has grown in the team or individual sports area, the athlete and sports men who have achieved success in national or international fields were directed to the world and country dates. In the globalizing world, we are all of us witnessing that most things are gone by developing rapidly. In this study, the lives of Gaziantep's sports men were collected and collected by taking advantage of local resources, taking advantage of local resources and using the internet environment. In order to reveal the life stories of various athletes and sports people who are grown in Gaziantep, Literature search and the interview / interview method was used.