Türkiye'de kamu özel işbirliğinin sağlık alanında uygulanması: Şehir hastaneleri
Implementation of public private partnership in the health sector in Turkey: City hospitals
- Tez No: 537030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KAYIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Finance, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
1980'lerde başlayan birikim krizi ve bu krize çözüm olarak beliren değişim talepleri, devletin kurumsal yapısında dönüşümlere yol açmaktadır. Bu dönüşümün izdüşümlerinden biri de Kamu Özel İşbirliği modelidir. Model, kavramdaki işbirliği vurgusunun ruhuna uygun olarak hem kamunun hem de özel sektörün altyapı yatırım ve hizmetleri sunumuna birlikte katılımı, bunun neticesinde ise kamu borçlarının azaltılması, hizmetlerin daha etkili, verimli ve kaliteli sunulması gibi reddedilesi güç savunular üzerinden yükselmektedir. Bu tez çalışması, Kamu Özel İşbirliği modelini bağımsız tekil bir politika olarak değil, kapitalizmin neoliberal dönüşümünün bir veçhesi olarak oluşturduğu yeni bir sermaye birikim yöntemi ekseninde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, modelin Türkiye'de sağlık alanında uygulama alanı bulduğu şehir hastaneleri projeleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The accumulation crisis that started in the 1980s and the demands for change that emerged as a solution to this crisis led to transformations in the institutional structure of the state. One of the projections of this transformation is the Public Private Partnership model. In line with the spirit of the emphasis on cooperation in the concept, the model rises over the undeniable arguments of both the public and the private sector, together with the participation of infrastructure investments and services, as a result of the reduction of public debts and the more effective, efficient and quality delivery of services. This thesis study aims to analyze the Public-Private Partnership model in the context of a new capital accumulation method which is not an independent singular policy but an aspect of capitalism's neoliberal transformation. Within the scope of the study, the hospital projects where the model finds application areas in health sector in Turkey shall be examined.