Görsel, motor ve somatosensoriyel korteks integrasyonunun non-invazif elektrofizyolojik yöntemlerle değerlendirilmesi
The evaluation of visual, motor and somatosensory cortex integration by non-invasive electrophysiological methods
  1. Tez No: 537047
  2. Yazar: FATMA GÖKÇEM YILDIZ SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI MESUT TEMUÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Prevantif ve Epidemiyolojik Nöroloji ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöro-Elektrofizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kortikospinal uyarılabilirlik, fizyolojik koşullar altında çeşitli duyusal girdilerden etkilenebilir. Motor korteks ve bu kortikal duyusal alanlar arasındaki bağlantı ve etkileşim ile ilgili araştırmalar, ilişkilerin nispeten dolaylı olduğunu göstermektedir. Geçmişteki çalışmalar genellikle motor korteksin tek bir duyusal modalite ile etkileşimi üzerine olup; çoklu duyusal etkinin motor kortikal uyarılabilirlik üzerine etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmada, çoklu-duyusal etkinin kortikal uyarılabilirlik üzerine etkisinin anlaşılması amacıyla ilk kez somatosensoriyel-elektriksel ve görsel-Goggle_LED uyarımlar ile transkraniyal manyetik stimülasyonun (TMS) multimodal koşullandırılması kullanılarak kortikal uyarılabilirliğinin incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 14 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Koşullandırıcı-uyarı olarak Goggle-LED sonrasında 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120ms interstimulus aralık (ISI)'larında test-TMS uygulanmıştır. Her ISI'da elde edilen 10 koşullandırılmış-motor uyarılmış potansiyel (MEP) amplitütlerinin ortalaması alınarak ISI-MEPGoggle_koşul_ort parametreleri elde edilmiştir. Sonrasında ikili duyusal modalite değerlendirilmesi amacıyla, 1.koşullandırıcı-uyarı olarak Goggle-LED, sonrasında 2.koşullandırıcı-uyarı olarak 23 ms'de uygulanmış elektriksel ve ardından TMS uygulanmıştır. Sonuç olarak, tek başına Goggle_LED koşullandırıcı-uyarımı sonrası 50 ve 60ms ISI'larda inhibisyon saptanmıştır (p=0,005; p=0,007). 110 ms ISI'da ise istatistiksel-anlamlılığa ulaşmamakla birlikte (p=0,077) tersine fasilitasyon eğilimi izlenmiştir. Goggle_LED ve somatosensoriyel-elektriksel şeklinde ikili koşullandırıcı-uyarım sonrası diğer tüm ISI'larda test-yanıtlarına göre koşullandırılmış-yanıtlarda anlamlı farklılık (inhibisyon) izlenirken 110ms'de anlamlı fark (inhibisyon) gözlenmemiştir (p=0,053). 50 ve 60ms ISI'larda ise istatistiksel-anlamlılığa ulaşmamakla birlikte tek başına elektriksel koşullandırıcı-uyarım göre inhibisyonda artış izlenmiştir (p=0,051; p=0,069).
Özet (Çeviri)
Corticospinal excitability may be affected by various sensory inputs under physiological conditions. Studies about the connection and interaction between the primary motor cortex and these cortical sensory areas indicate that the relationships are relatively indirect. These studies are usually performed in relation to the interaction of the motor cortex with a single sensory modality. However; the effect of multiple sensory effects on motor cortical excitability is unknown. The aim of this study is to investigate the cortical excitability of somatosensory and visual-Goggle_LED stimulations using multimodal conditioning of transcranial magnetic stimulation (TMS) for the first time in order to understand the effect of multisensory effect on cortical excitability. Fourteen healthy volunteers participated in the study. The test-TMS was applied to 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120ms interstimulus intervals (ISI) after Goggle-LED as a conditioning stimulus. The average of 10 conditioned-motor evoked potential (MEP) amplitudes obtained in each ISI and the ISI-MEPGoggle_condition_ort parameters were obtained. In order to evaluate the dual sensory modality, Goggle-LED as a conditioning stimulus was applied, then electrical and then TMS was applied as a conditioning stimulus in 23 msec. As a result, inhibition was detected in 50 and 60 msec ISIs after Goggle_LED conditioning stimulation alone (p = 0.005; p = 0.007). However, in 110 ms ISI there was no statistically significant difference (p = 0.077). After dual conditioning stimulation in goggle_LED and somatosensory-electrical conditions, significant difference (inhibition) was observed in responses to all other ISIs, while no significant difference (inhibition) was observed in 110ms (p = 0.053). In 50 and 60ms ISIs did not reach statistical significance, but an increase in inhibition was observed according to electrical conditioning-stimulation alone (p = 0.051; p = 0.069).