İmidakloprid insektisitinin bazı toprak bakterileriyle biyoıslahının istatistiksel olarak değerlendirilmesi
A statistical evaluation of bioremediation of insecticide imidacloprid via some soil bacteria
- Tez No: 537080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖNDER ERGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, ülkemizin özellikle Akdeniz bölgesinde pamuk, antep fıstığı, domates, biber ve patlıcan yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılan imidakloprid etken maddeli insektisitin bazı toprak bakterileriyle biyoıslahı üzerinde durulmuştur. Çalışmada izole edilen bakterilerin bulunduğu tarım toprağı Adana ili Alihocalı mahallesinde pamuk yetiştiriciliği yapılan bir tarladan alınan toprak örneklerinden temin edilmiştir. Bu maksatla insektisitin tarım arazilerinde kullanılması tavsiye edilen konsantrasyonları baz alınarak hazırlanan çözeltilerinin içine zirai alandan izole edilen ve zenginleştirilen bazı bakteri türleri ilave edilmiş ve yedi-on dört gün boyunca 24'er saatte bir olmak üzere alınan örneklerde kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ5), toplam organik karbon (TOK), pH ve çözünmüş oksijen ölçümleri yapılarak biyoıslah izlenmesi takip edilmiştir. Bu maksatla izole edilen ve zenginleştirilen bakteriler hem sıvı hem de laboratuvarda oluşturulan yapay tarla düzeneklerine aşılanmış ve sıvı ortamlarda ve topraktan elde edilen süzüntülerde haftada bir yapılan deneylerle söz konusu parametrelerde ne ölçüde bir değişime uğradıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bioremediation of insecticide that has an active ingredient of imidacloprid which is widely used in the Mediterranean region of our country on the cultivation of cotton, pistachio, tomato, pepper and eggplant has been investigated via some soil bacteria. Agricultural soil for isolation of bacteria used in this study are gained in a cotton culcivation are from Alihocali main street in Adana province. Fort his purpose isolated and enriched bacteria added to prepared based advised concantrations of insecticide in agricultural area and in seven-fourteen days period, each 24 hours, chemical oxygen demand (COD), biochemical oxygen demand (BOD), total organic carbon (TOC), pH and dissolved oxygen parameters are performed and bioremediation studies monitored. For his purpose, isolated and enriched bacteria are added to both liquid and artifical agricultural field and changing of these parameters are monitored once a week from the filtrates gained from this liquid and soil media.