Laboratory and field studies about effectiveness of some systemic insecticides against date palm tree borers (Rhinoceros beetle), oryctes sp. (Coleoptera: Scarabaeidae)
Hurma ağaç kurdu (gergedan böceği), oryctes spp (Coleoptera: Scarabaeidae)'ye karşı bazı sistemik ı̇nsektisitlerin etkinliği üzerine laboratuvar ve saha çalışmaları
- Tez No: 849413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CEM KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, Neonikotinoidler sınıfından üç ikinci nesil nöro-aktif insektisitin palmiye gergedanı (Oryctes cinsi) zararlılarından kurtulmada ne kadar iyi çalıştığını ve bunları kullanmanın en iyi yolunun ne olduğunu bulmak olmuştur. Neonoctoniods sınıfından üç nöro-aktif insektisit seçilmiştir: Mospilan (Acetamiprid %20), Tiam WG (%25) ve Radical (Imidacloprid %20). Laboratuvar testleri Al-Nahrain Üniversitesi/Biyoteknoloji Fakültesi laboratuvarlarında, saha testleri ise 2021 ve 2022 yıllarında Bağdat'ın güneyindeki palmiye bahçelerinde gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar testleri, biri larvaların doğrudan püskürtülmesi ve ikincisi larva-yiyecek muamelesi olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmiştir. Saha testlerine gelince, bunlar üç farklı şekilde uygulanmıştır. Bunlardan ilki palmiye ağacının tepesine doğrudan püskürtme, gövdeye enjekte etme ve topraktan sulamadır. Laboratuvar testleri, pestisitlerin farklı konsantrasyonlarda su ile kombinasyonunu içermiştir. Özellikle, Mospilan 0,5 g/litre ve 1 g/litre su konsantrasyonlarında, Tiam 0,3 g/litre ve 0,6 g/litre su konsantrasyonlarında karıştırılmıştır. Son olarak, Radical larvaların doğrudan püskürtülmesi ve larva-yem muamelesi için sırasıyla 0,38 ml/litre ve 0,76 ml/litre su konsantrasyonlarında karıştırılmıştır. Saha testlerinde aşağıdaki konsantrasyonlar kullanılmıştır: Mospilan, palmiye ağacına doğrudan püskürtme için iki uygulama (biri daha düşük konsantrasyonlu ve diğeri daha yüksek konsantrasyonlu): 0,5 g/litre (düşük konsantrasyon) ve 1 g/litre (yüksek konsantrasyon) konsantrasyonlu palmiye ağacı başına beş litre çözelti. Tiam: 0,3 g/L ve 0,6 g/L; Radikal: 0,38 ml/L ve 0,76 ml/L. Ağaç gövdesine enjeksiyon deneylerinde ise aşağıdaki konsantrasyon ve miktarlar kullanılmıştır: Mospilan, palmiye ağacı başına 1 g/ 2 ml su konsantrasyonunda 20 ml çözelti ve palmiye ağacı başına 1 g/ 3 ml su konsantrasyonunda 20 ml çözelti. Radikal için, her ağaç için 1 ml/1,5 ml su konsantrasyonunda 20 ml çözelti kullanılmıştır. Topraktan sulama deneyleri için aşağıdaki konsantrasyonlar kullanılmıştır: Mospilan 1 g/L su konsantrasyonuyla palmiye ağacı başına 50 litre; Tiam 1 ml/3,8 L su konsantrasyonuyla palmiye ağacı başına 50 litre şeklinde olmuştur. Laboratuvar deneylerinde sadece ölü larvaların sayısı sayılmıştır. Ancak saha deneyleri için hem ölü hem de canlı larvalar sayılmıştır. Laboratuvar sonuçları, test edilen üç pestisitin de larvalar üzerine doğrudan püskürtme yoluyla ya da gıdaların işlenmesi sırasında kullanıldığında etkili olduğunu ve hem düşük hem de yüksek konsantrasyonlar için %96-%100 etkinlik aralığında olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, farklı konsantrasyonlarla muamele edildiğinde larvaların ölmeye başlaması için geçen sürede önemli bir fark gözlendi; daha düşük konsantrasyonlarda pestisitlerle muamele edilen larvaların ölümü 12 gün sonra başlarken, daha yüksek konsantrasyonlarda pestisitlerle muamele edilen larvalar için bu süre sadece 2 gündü. Saha deneylerinde palmiye ağaçlarının tepesine doğrudan püskürtmede kullanıldığında, pestisitler hiçbir etkinlik göstermemiştir çünkü ölü ve canlı larvaların oranı karşılaştırma uygulaması da dahil olmak üzere tüm uygulamalarda benzer olmuştur. Daha yüksek dozlarda pestisit kullanıldığında, daha düşük konsantrasyonlarda ve kontrol uygulamalarında elde edilen sonuçlara benzer şekilde, böcek üzerinde fark edilebilir bir etki görülmemiştir. Radical, Tiam ve Mospilan için düzeltilmiş öldürme değerleri sırasıyla %0,34, %3,7 ve %5,2 olmuştur. Daha yüksek konsantrasyonlar kullanıldığında, düzeltilmiş öldürme değerleri sırasıyla %3,7, %4,6 ve %8,5 olmuştur. Gövde enjeksiyonu ve toprak sulama deneylerine gelince, hem Mospilan hem de Tiam, sırasıyla %91,7 ve %100'lük düzeltilmiş değerlerle gövde enjeksiyonu deneylerinde larvaları öldürmede yüksek etkinlik göstermiştir. Toprak sulama deneylerinde ise Mospilan ve Tiam için düzeltilmiş değerler sırasıyla %90,1 ve %100'dür. Radical hem enjeksiyon hem de toprak sulama uygulamalarında sırasıyla %64 ve %65,4'lük bir etkinlikle diğer iki pestisite kıyasla daha düşük bir etkinlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to find out how well three second-generation neuro-active insecticides from the Neonicotinoids class work at getting rid of pests that are palm rhinoceroses (genus Oryctes) and what the best way is to use them. Three neuro-active insecticides from the class Neonoctoniods were selected: Mospilan (Acetamiprid 20%), Tiam WG (25%), and Radical (Imidacloprid 20%). Laboratory tests were carried out in the laboratories of the Al-Nahrain University/Faculty of Biotechnology, and field tests were carried out in the palm groves south of Baghdad during 2021 and 2022. Laboratory tests were carried out in two ways, one of which was direct spraying of the larvae, and the second was larval-food treatment. As for the field tests, they were implemented in three diverse ways. The first is direct spraying on the top of the palm tree, injecting it into the trunk, and watering through the soil. The laboratory tests involved the combination of pesticides with water at different concentrations. Specifically, Mospilan was mixed at concentrations of 0.5 g/liter and 1 g/liter of water. Tiam was mixed at concentrations of 0.3 g/liter and 0.6 g/liter of water. Lastly, Radical was mixed at concentrations of 0.38 ml/liter and 0.76 ml/liter of water for direct spraying of larvae and larval-food treatment, respectively. In field tests, the following concentrations were used: Mospilan, two treatments for direct spraying on the palm tree (one with a lower concentration and the other with a higher concentration): five liters of solution per palm tree with a concentration of 0.5 g/liter (lower concentration) and 1 g/liter (higher concentration). Tiam: 0.3 g/L and 0.6 g/L; Radical: 0.38 ml/L and 0.76 ml/L. As for the tree trunk injection experiments, the following concentrations and quantities were used: Mospilan, 20 ml of solution with a concentration of 1 g/ 2 ml of water per palm tree, and 20 ml of solution with a concentration of 1 g/ 3 ml of water per palm tree. For Radical, 20 ml of solution was used for every tree with a concentration of 1 ml/1.5 ml of water. For watering-through soil experiments, the following concentrations were used: Mospilan 50 liters per palm tree with a concentration of 1 g/L water; Tiam 50 liters per palm tree with a concentration of 1 ml/3.8 L water. In laboratory experiments, only the number of dead larvae was counted. But for field experiments, both dead and alive larvae were counted. Lab results showed that all three pesticides tested were effective when used either by direct spraying on larvae or when treating food, with an effectiveness range of 96%–100% for both lower and higher concentrations. However, a significant difference was observed in the duration it took for the larvae to start dying when treated with different concentrations, where the death of larvae treated with lower concentrations of pesticides started after 12 days compared to only 2 days for larvae treated with higher concentrations of pesticides. When used in direct spraying on top of palm trees in field experiments, pesticides demonstrated no efficacy because the proportion of dead and alive larvae was similar across all treatments, including the comparison treatment. No discernible impact on the insect was seen when larger doses of pesticides were employed, resembling the results obtained with lower concentrations and control treatments. The corrected killing values for Radical, Tiam, and Mospilan were 0.34%, 3.7%, and 5.2% respectively.. When higher concentrations were used, the corrected killing values were 3.7%, 4.6%, and 8.5%, respectively. As for trunk injection and soil watering experiments, both Mospilan and Tiam showed high efficiency in killing the larvae in trunk injection experiments, with a corrected value of 91.7% and 100%, respectively. And a corrected value of 90.1% and 100% in soil watering experiments for Mospilan and Tiam, respectively. Radical showed low efficiency when compared to the other two pesticides in both injection treatments and soil watering treatments, with an effectiveness of 64% and 65.4%, respectively.