Investigation of thermoluminescence properties of calcite mineral conducted by bacterial calcium carbonate (CaCO3) precipitation in organic soil
Organik toprakta bakteriyal kalsiyum karbonat (CaCO3) çökelmesi sonucu oluşan kalsit mineralinin termolüminesans özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 537083
- Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN TOKTAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı organik toprakta bakteriyel kalsiyum karbonat (CaCO3) çökelmesi ile oluşan kalsit mineralinin termolüminesans (TL) özelliklerinin incelenmesidir. 90Sr-90Y (≈ 0.04 Gy/s) beta kaynağı kullanılarak 2.4Gy ile 6.9kGy arasında farklı doz değerleri için numunelerin TL ışıldama eğrileri elde edildi. Tuzak derinliği (Ea) ve kinetik derece (b) gibi tuzak parametreleri ve ayni zamanda 1oC/s ısıtma oranında belirgin bir doz verilerek TL sinyalinden tepe altında kalan alan bilgisayarlı ışıldama eğrisi ayrıştırma (CGCD) metodu kullanılarak elde edildi. Bu çalışmanın sonuçlarına göre çalışmada kullanılan kalsit minerali iyi tekrarlanabilirliği, geniş doz cevap eğri aralığı ve oda sıcaklığında düşük sönümlemesi ile iyi bir termolüminesans özelliği göstermektedir. Deneyler sonucu elde edilen TL ışıldama eğrisi 90, 140, 210 and 240 oC civarlarında konumlanan dört ana tepeden oluşmuştur. 210 oC and 240 oC tepeleri için 140 Gy and 2.3 kGy doz aralığında iyi bir lineer doz cevap eğrisi gözlemlenmiştir. 200 ile 250 oC arasında konumlanan dozimetrik tepelerin TL ışık şiddetlerinin oda sıcaklığında ve karanlık ortamda numunelerin depolanma sürelerinden etkilenmediği görülmüştür. 88 and 208 oC civarında konumlanan iki ana tepenin tuzak kinetik parametreleri hesaplanmış ve sırasıyla tuzak derinliklerinin 0.74 - 0.82 eV ve 0.83 - 0.88 eV, kinetic derecelerinin 1.24 -1.5 and 1.4 -1.5 arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The object of this study is investigation of thermoluminescence (TL) properties which are dose response, heating rate, reproducibility and fading of calcite mineral conducted by bacterial calcium carbonate (CaCO3) precipitation in organic soil. The TL glow curves of the irradiated samples by using beta source 90Sr-90Y (≈ 0.04 Gy/s) were obtained for different dose levels between 2.4 Gy and 6.9 kGy. Trap parameters such as trap depth (Ea) and kinetic order (b) were obtained by using computerized glow curve deconvolution (CGCD) method, also the peak integral (n) was evaluated from TL signal by choose a specific dose at with 1oC/s heating rate β. The results for calcite show a clear TL glow curve with four main peaks located around 90, 140, 210 and 240 oC and good TL properties with good reproducibility, wide linear dose response and good fading. A good linearity behavior observed for the dose–response between 140 Gy and 2.3 kGy for the peaks 210 oC and 240 oC. The dosimetric peaks located between 200 and 250 oC are not affected by the storage time. The kinetic parameters of traps are calculated for two main peaks which located around 88 and 208 oC, the trap depth varies between 0.74 - 0.82 eV and 0.83 - 0.88 eV, kinetic order (b) varies between 1.24 -1.5 and 1.4 -1.5, respectively.