Investigation of thermoluminescence (TL) retrospective dosimetric properties of silicon carbide (sic) used in industry applications
Endüstri uygulamalarında kullanılan silikon karbürün (SIC) termoluminesans retrospektif dozimetrik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 477882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TOKTAMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bir nükleer kaza veya şiddetli terör saldırısında bölgedeki doz ölçümü kolay değildir. Bunun nedeni kirlenmiş bölgeden alınacak dataların doğru ve sağlıklı bir şekilde temin edilmesinin imkansız olmasıdır. Bu tür doz ölçümlerinde alternative çözümlerden biri kaza dozimetresi olarak retrospektif dozimetrelerin kullanılmasıdır. Kirlenmiş bölgede toplanılan bir çok nesne geçmişe ait dozimetre olarak kullanılabilinir. Bir çok dozimetrik numune oluşumundan itibaren biriktirdiği dozlardan dolayı retrospektif dozimetre olarak adlandırılır. Günümüzde birçok elektronik cihaz saf silikon tabanlı olmasına ragmen diğer silikon tabanlı malzemlerin kullanıldığı farklı uygulamalar mevcuttur. Silikon karbür (SiC) endüstüride geniş uygulama alanları bulunan, geniş bant aralığına sahip ve radyasyona dayanıklı bir optoelektronik malzemedir. Bu çalışmanın amacı endüstüri uygulamalarında kullanılan silikon karbürün retrospektif dozimetrik amaç doğrultusunda termolüminesans özelliklerini irdelemektir. Aynı zamanda bu malzemenin doz cevap ilişkisi, ısıtma oranı, sönümleme etkisi ve tekrarlanabilirlik gibi temel termolüminesans özellikleride araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
During a nuclear accident or violent terror attack the dose measurement was not easily done at this moment because the data is not available to decide correct value of dose in the contaminated area. One of the alternative solution is by using retrospective dosimetry as a tool of accidental dosimetry for dose estimation. And many objects of the contaminated area are applicable as retrospective dosimeters. Although many electronic devices today are based on pure silicon substrates, a number of other substrates are used in various applications. SiC has been found to be widely useful as a substrate and wide band gap semiconductor in, high-temperature, high-frequency, and high-power electronic devices, as well as in short wavelength, radiation resistant optoelectronic devices. The aim of this study was to discuss the thermoluminescence (TL) properties of silicon carbide (SiC) used in industry applications for retrospective dosimetry purposes. Basic TL properties of these materials (e.g. dose response, heating rate, fading effect and reproducibility) have also been investigated.