Investigation of thermoluminescence properties of natural calcite (CaCO3) from Iraq
Irak kalsitinin (CaCO3) termoluminans özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 490099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA GÜLER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada doğal kalsit numinesinin termoluminesans karakteristiği 24 Gy den 2.3 kGy lik beta dozlaması ile çalışılmıştır. Aktivasyon enerjisi (E), frekans faktörü (s) ve kinetik derecesi (b), ışıldama eğrisi ayrışımı (CGCD), eğri şekili (PS) ve methoudu ile belirlenmiştir Kuzay Irak, Duhok şehrinden alınan kalsit örneği beta dozloması ile 189 ºC ve 280 ºC de iki ışıldama eğrisi tepeciği göstermiştir. Radyasyon dozimetresinde ve arkeolojik yapı tayinlerinde oldukça kullanışlı olan doz tepkisi eğrisi ve zaman ile sönüm methodu kullanılan materyal için incelenmiştir. Kalsit numinesinin dozlandıktan sonra karanlık bir ortamdan üç hafta bekletildikten sonra birinci ışıldama tepeciği tamamen kaybolmuştur. Birinci ışıldama tepeciği bir saat bekledikten sonra orijinal değerinin yarısına azalmıştır, bu demektir ki kalsit numinesi radyasyonu hızlı bir şekilde kaybediyor.
Özet (Çeviri)
Thermoluminescnce characteristics for natural calcite sample has been investigated in this study after irradiated by beta source for dose level from 2.4 Gy to 2.3 kGy. Computer glow curves deconvolution (CGCD) and Peak shape (PS) methods are used to estimate E (activation energy), s (attempt-to-escape frequency factor) and b (kinetic order). Calcite sample which used in this study where collected from DOHUK city – north of Iraq show two peaks follow Beta irradiation for dose levels which were applied in this study, peak 1 at 189 0C and peak 2 at 280 0C. Benefits of studying dose response and fading are to measure irradiation dosimetry and archeological dating. Calcite sample was irradiated and stored in dark box at room temperature and read out, after three weeks peak 1 completely disappeared, after 1 hour of stored peak 1 down to half of original intensity value, this means that this sample loses radiation fairly quickly.