The acculturation of international immigrant students in Turkey and the impact of it on their consumer behaviour
Tüketici kültürleşmesinin: Türkiye'deki göçmen öğrencilerin tüketim davranışları üzerindeki etkisi ve bir uygulama
  1. Tez No: 537103
  2. Yazar: FADOUA AMMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çağdaş toplumdaki yüksek oranlı sınır ötesi göçe, farklı kültürlerin kaynaşması eşlik etmiştir. Türkiye'deki uluslararası öğrenci nüfusunun yıllar geçtikçe artmasıyla, bu tür öğrencilerin ülkedeki başat Türk kültürüne nasıl uyum sağladıklarını anlama ilgisi de artmaktadır. Bu itibarla, bu niteliksel araştırma, bir bütün olarak uluslararası öğrencilerin şehir ve ülkede kültürel uyumunu ve kültürel uyum sürecinin tüketim davranışlarını nasıl etkilediğini araştırmak amacıyla Ankara'da yapılmıştır. Araştırmanın bir parçası olarak farklı kıtalardan 50 uluslararası öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. Bazı uluslararası öğrencilerin ulusal kültürleri Türk kültürü ile benzerlik gösterse de ,hala türk kültürleri ile diğer kültürler arasında oldukça büyük bir fark vardır.Türkiye'deki uluslararası öğrencilerin bazı demografik özelliklerinin, kendilerinin kültürel uyumunda kendilerine yardımcı olduğu da tespit edilmiştir. Bu demografik özellikler, eğitim seviyelerini, Türkçe dilindeki yeterliliklerini, ikamet yerlerini, Türkiye'de kalma sürelerini ve diğer hususları içermektedir. Az sayıdaki bazı uluslararası öğrenciler Türk kültürüne yeterince uyum göstermezken, birçokları misafir olarak kaldıkları ülke hayatına oldukça uyum sağlamıştır. Kültürel uyumun uluslararası öğrencilerin tüketimini etkilediği hususlar, Türk yemeklerine, sporlara, müzik ve filmlere olan ilgiyi kapsamaktadır. Bu durum, uluslararası öğrenciler, kültür içindeki hususları öğrenmeye çalışırken ortaya çıkmıştır. Kültürel uyum sürecinde karşılaşılan zorluklar, duygusal, finansal ve sosyal faktörleri içermektedir. Bu araştırma, Türk kültüründe yer alan unsurların uluslararası öğrencilere aktarılabileceği bir süreç olarak, uluslararası öğrenciler ve yerli öğrencilerin birbirinden öğrenebilmeleri amacıyla uluslararası öğrencileri ve yerli öğrencileri bir araya getirmek üzere çeşitli üniversitelerde daha fazla program yapılmasını önermek amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The high rate of cross-border migration in contemporary society has been accompanied by the fusion of different cultures. As the international student population in Turkey has increased over the years, so has the interest in understanding how such students have adapted to the dominant Turkish culture in the country. This qualitative study was therefore conducted in Ankara to investigate the acculturation of international students in the city and country as a whole, and how the acculturation process how influenced their consumption behaviour. 50 international students from different continents were interviewed as part of the study. It was found that whiles the native cultures of some international students are similar to the Turkish culture, there are stark differences between the Turkish culture and others. It was also found that some demographic characteristics of international students in Turkey has aided them in their acculturation. These demographics include their level of education, proficiency in the Turkish language, place of residence, duration of stay in Turkey and others. Whiles some few international students have not fairly adapted to the Turkish culture, many of them have fairly adapted to life in their host country. Ways through which acculturation has influenced international students' consumption include interest in Turkish meals, sports, music and movies. This has occurred as international students have tried to learn the elements in the culture. With regard to the challenges encountered in the acculturation process, they include emotional, financial and social factors. The study recommends that more programmes are undertaken in the various universities to engage international and native students together so that they can learn from each other, a process through which elements in the Turkish culture can be transmitted to the international students.