Çalışma ortamında psikolojik tacize maruz kalan kişilerin göstermiş oldukları belirtilerle travma yaşamış kişilerin travma sonrasında göstermiş oldukları belirtiler arasındaki ilişki
Psychological abuse in the work environment, people who have suffered the symptoms after the trauma of people who have experienced trauma have shown the relationship between the symptoms
  1. Tez No: 537159
  2. Yazar: ESRA AŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada çalışma ortamında psikolojik tacize maruz kalmanın kişiler için travmatik etkiler ve deneyimler yaratıp yaratmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya farklı meslek gruplarından çalışan 170 kişi online ve elden verilen anket yöntemiyle katılmış olup tüm katılımcılar Sosyodemografik Veri Formunu, Mobbing Davranış Ölçeğini ve DSM-5 için Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesini doldurmuşlardır. Mobbinge maruz kalmak araştırmanın bağımsız değişkeniyken, buna bağlı olarak TSSB göstermek ise bağımlı değişkenini oluşturmuştur. Mobbing davranış ölçeğinden yüksek puan alan çalışanların TSSB ile anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Araştırmada, mobbinge maruz kalan çalışanların TSSB belirtileri kadınlarda erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunurken; yaş, meslek ve eğitim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak, çalışma ortamında psikolojik yollarla baskı, yıldırma ve tacize maruz kalmanın travma sonrası stres bozukluğuyla ilişkisi vardır. Bu araştırma literatürde çalışan insanların psikolojik tacize maruz kalma ile TSSB belirtileri gösterme arasındaki ilişkiyi değerlendiren ilk çalışma olup bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the traumatic effects of exposure to psychological harassment in the work environment and experiences created for people to conduct a study to determine. The study at hand given the survey and 170 people who are working in different occupational groups are joined by the method of online, and all participants sociodemographic data form, mobbing Behavior Scale and DSM-5 for post-traumatic stress disorder checklist completed. Accordingly when the independent variable of the study is exposed to mobbing, PTSD was used as the dependent variable show. Mobbing behavior of employees who score higher on the scale of PTSD symptoms was found to have a significant association in women than in men. Research the symptoms of PTSD exposed to mobbing of female employees is significantly higher in women than in men, whereas age, occupation and education level a significant relationship has been found between. As a result, the work environment in ways psychological oppression, intimidation and harassment of exposure associated with posttraumatic stress disorder. Exposure to psychological abuse and PTSD the research literature of people who work in this showing is the first study to evaluate the relationship between symptoms of more research in this area needs to be done.