2000 yılı sonrası bağımsız Türk sineması'nda iktidar ilişkileri
Power relations in Turkish independent cinema after 2000
  1. Tez No: 537160
  2. Yazar: AYŞE SEDA KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, bağımsız Türk sineması içinde mekân olarak taşrada geçen filmlerdeki iktidar ilişkilerinin çözümlenmesini amaçlamaktadır. Çalışma, bu çözümlemeyi yaparken Fransız sosyolog ve düşünür Pierre-Felix Bourdieu'ye ait olan habitus, alan, sermaye, simgesel şiddet ve simgesel iktidar kavramlarını kullanmaktadır. İktidara bakarken Bourdieu'nün kavramlarının kullanılması hem onun geliştirdiği bu kavramların sinema çalışmalarına nasıl uygulanabileceğini göstermesi hem de onun iktidarı anlamaya çalışırken kültürü ve özgül koşulları da dikkate almış olmasından ötürü önemdir. Tezin ilk kısmında iktidar ilişkileri incelenirken öncelikle Bourdieu'nün, filmlerin çözümlemesinde kullanılacak olan habitus, alan, sermaye, simgesel şiddet ve simgesel iktidar kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde; bağımsız sinemanın tanımı, hangi filmlerin bağımsız olarak adlandırılabileceği ve bu filmlerin hangi sınırlılıkları içereceği konusu tartışılmıştır. Ardından da tezin sınırlılıkları açısından, taşra filmlerinin ele alınmasının nedenleri ve bu bağlamda merkez-taşra tartışmasına, bağımsız sinemada taşranın mekân ve kültürel alan olarak nasıl kullanıldığına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise taşrada geçen bağımsız film örnekleri Bourdieu'nün bahsi geçen kavramları yoluyla analiz edilmiştir. Seçilen filmlerin mekân olarak taşrada geçenlerle sınırlandırılması, Türkiye'de taşranın salt idarî bir yapı olmasının dışında kendine özgü kültürel kodları ve ilişki yapılarına da sahip olmasındandır. Tezin örneklem evreni için Reha Erdem'in Beş Vakit (2006), Yeşim Ustaoğlu'nun Araf (2012) ve Nuri Bilge Ceylan'ın Ahlat Ağacı (2018) filmleri seçilmiş, bu filmlerdeki iktidar ilişkileri içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın sinema literatürüne Pierre Bourdieu'nun kavramlarının yeni analizler ve tartışmalar açısından faydalı olabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the power relations in the films which take place in rural areas as places in Turkish independent cinema. In these analyses, we use the concepts of French sociologist and philosopher Pierre Bourdieu, habitus, field, capital, symbolic violence and symbolic power. While assessing the power, using Bourdieu's concepts has an importance both to demonstrate how these concepts can be applied to the films and to show as well as his taking culture and specific conditions into account when trying to evaluate the power. Our thesis, divided into three chapters, in the first chapter, the concepts of habitus, field, capital, symbolic violence and symbolic power, which will be used in analyzing the films, are explained. In the second chapter, the definition of independent cinema, which films can be named as independent and the limitations of independent films are discussed. After that, the reasons of addressing the rural films, urban-rural discussions and how the rural areas recognized as a place and cultural areas in independent cinema are evaluated. In the third and our last chapter, independent film samples taking place in rural areas are analyzed through the aforementioned concepts of Bourdieu. We limit our study with these rural area films because of the reason that apart from Turkey's having an administrative structure, also it has specific cultural codes and relations. Reha Erdem's Beş Vakit (2006), Yeşim Ustaoğlu's Araf (2012) and Nuri Bilge Ceylan's Ahlat Ağacı (2018) films are selected as samples and the power relations in these films are analyzed with content analysis method. This study puts forward that the concepts of Pierre Bourdieu can be convenient and useful for new analyzes and discussions in the cinema literature.