Avrupa sosyal şartı ışığında Türkiye'de çalışma hakkı ve sınırları
The right to work and its restrictions in Turkey in the light of European social charter
  1. Tez No: 537174
  2. Yazar: MUHAMMET ERTURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Çalışma hakkı, sosyal haklar içerisinde kabul edilen bir insan hakkıdır. Bu hak, ulusal ve uluslararası düzenlemelerde tanınmış sınırlandırılabilir bir haktır. Bu çalışmada öncelikle çalışma hakkı kavramı açıklanmakta, bunu müteakip kapsamı ele alınıp sınırlandırma sebeplerine yer verilmektedir. Çalışma hakkının sınırlarını belirlerken iç hukuk düzenlemeleri ve Avrupa Sosyal Şartı düzenlemeleri ele alınmaktadır. Ayrıca hem Anayasa Mahkemesi'nin hem de Avrupa Sosyal Haklar Komitesi'nin kararları değerlendirilmektedir. Anayasal bir hak olarak çalışma hakkı, Türk Hukuk sisteminde Anayasa ile güvence altına alınmıştır. Sınırlandırma ile ilgili hem Anayasa'da hem de kanunlarda sınırlama sebepleri öngörülmüştür. Çalışma hakkının sınırlandırılması, ancak öngörülen sebeplere dayalı olarak kabul edilebilir. Türkiye'nin de taraf olduğu Avrupa Sosyal Şartı, çalışma hakkını güvence altına alan önemli bir uluslararası sözleşmedir. Bu sebeple çalışmamız içerisinde Avrupa Sosyal Şartı'na da ayrıntılı bir şekilde yer verilecektir. Çalışmamızda, çalışma hakkının Türkiye'deki durumu ve sınırları, Avrupa Sosyal Şartı boyutu dikkate alınarak değerlendirilecektir. Çalışma hakkı, devlete olumlu edimde bulunma yükümlülüğü yükleyen bir haktır. Bu sebeple hakkın asıl yükümlüsü devlettir. Çalışma hakkı, yalnızca bir işe sahip olma hakkı anlamına gelmemektedir. Bu hak kapsamında değerlendirilmesi gereken birçok temel unsur bulunmaktadır. Ayrıca iş güvencesi, işsizliğe karşı korunma, işini serbestçe seçme, zorla çalıştırılmama, çalışanların onurunun korunması, çalışma koşullarının elverişliliği, kişinin yaşına, cinsiyetine ve gücüne uygun işlerde çalıştırılmayı istemesi gibi haklar, çalışma hakkının kapsamı içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The right to work is a human right regarded within the social rights. This right is a limitable right recognized in national and international regulations. In this study, first of all, the concept and the scope of right to work is explained, and then the reasons for limitation are discussed. While determining the boundaries of the right to work, domestic law regulations and European Social Charter regulations are addressed. In addition, decisions of both the Constitutional Court and the European Committee of Social Rights are evaluated. The right to work as a constitutional right is guaranteed in the Constitution of the Turkish legal system. The reasons for restrictions are prescribed in both the Constitution and the legislations. The limitation of the right to work can only be accepted on the basis of the prescribed reasons. European Social Charter, one of the sides is Turkey, is an important international conventions guaranteeing the right to work. Our work gives wide coverage to the European Social Charter for this reason. In our study, the right to work and the situation and limitations of it in Turkey will be assessed with regard to the European Social Charter. The right to work is a right which binds obligation on the state for a positive performance. Therefore, the real obligatory for the right is the state. The right to work not only means the right to a job but also there are many basic elements that should be considered within the scope of this right. In addition, rights such as job security, protection against unemployment, choosing the job freely, not being forced to work, protecting the dignity of the employees, the suitability of the working conditions, the right to be employed in jobs suitable for the age, sex and power of the person are included in the scope of the right to work.