Elektro-eğirme tekniği kullanılarak polimer esaslı katalizör destek malzemesi hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of polymer based catalyst support material by using electrospinning technique
- Tez No: 537185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KİNYAS POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Elektro-eğirme tekniği son zamanlarda polimer nanofiberinin hazırlanmasında kullanılan popüler bir tekniktir. Oluşturulan polimer fiberlerinin çapları 100-1000 nm düzeylerinde olduğundan, uygun bir teknik ile bu fiberlere katalizör malzemesi tutturulduğunda ortaya çıkan yüzey alanı yüksek olmaktadır. Bu yöntem ile elde edilen polimer fiberleri görünür bölge fotokatalizörlerinin aktivitesini arttırmak için umut vericidir. Çalışmada değişik polimerler kullanılarak nanofiberler hazırlanmış ve fotokatalizör destek malzemesi olarak kullanılabilirlikleri kıyaslanmıştır. Bu amaçla fiber yüzeylerine katalizör tutturulması amacıyla manyetik saçtırma yöntemi kullanılmış olup literatürde bu tekniği kullanan çalışma sayısı yok denecek kadar azdır. Çalışmada öncelikli olarak değişik karakterlerde polimerler seçilerek elektro-eğirmenin önemli parametrelerinin optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Optimizasyon sonucunda fiber çapları 100-500 nm arasına indirilmiştir. Elde edilen nanofiberlerin katalizör destek malzemesi olarak kullanılabilirliğinin test edilmesi amacıyla yüzeylerine Fe2O3 ve Cu2O görünür bölge fotokatalizörleri saçtırma tekniği ile tutturularak metilen mavisi boyasının renksizleştirme kinetik çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The electrospinning technique has been a popular technique recently used in the preparation of polymer nanofibers. Since the diameters of polymer fibers formed in this way are in the range of 100-1000 nm, the surface area obtained is high enough when coated a catalyst material with a suitable technique. The polymer fibers produced by this method are promising to increase the activity of the visible region photocatalysts. In this study, nanofibers were prepared by using different polymers and their usability as a photocatalyst support material was compared. For this purpose, magnetron sputtering method, which the number of studies using this technique in the literature is negligible, was used to fix the catalyst to the fiber surfaces. In the study, the selection of polymers in different natures has been done and the optimization of the important parameters of electrospinning has been realized. Fiber diameters were reduced between 100-500 nm by employing optimized parameters. In order to test the usability of the obtained nanofibers as catalyst support material, Fe2O3 and Cu2O visible region photocatalysts were fixed by using the sputtering technique and the methylene blue dye decolorization kinetics were studied.