İbnu'l-Mulakkin'in hayatı ve Tuhfetu'l-Muhtâc adlı eserindeki hadisçiliği
Ibn al-Mulakkin's life and his Hadithism in his book Tuhfetu al-Muhtâc
  1. Tez No: 537186
  2. Yazar: İSMAİL ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAKLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hicri VIII. asırda yaşamış bir ilim adamı olan İbnu'l-Mulakkın, kendi döneminin önemli muhaddislerinden biridir. Kaynaklarda“şeyh, hafız, muhaddis, imam, allâme, fakih”gibi unvanlarla anılan İbnu'l-Mulakkin, ilim tahsiline erken yaşta başlamış, bu süre zarfında geçim sıkıntısı çekmemiş, uzun süreli resmi görevler almamış ve iyi bir kütüphane imkânına sahip olmuştur. Bu gibi sebepler dolayısıyla genç sayılabilecek yaşlarda telife başlayan İbnu'l-Mulakkin, ardında farklı ilim dallarında 300 civarında eser bırakmıştır. Bu tez çalışmasının ana kaynağı olan İbnu'l-Mulakkin'e ait Tuhfetu'l-muhtâc ilâ edilleti'l-minhâc, Şafiî fıkhının muhtasar ve yaygın fıkıh kitaplarından biri olan Nevevî (673/1274)'ye ait Minhâcu't-tâlibîn adlı eserdeki fıkhi hükümlerin hadis kaynaklı delillerini tespit eden ve değerlendiren bir çalışmadır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İbnu'l-Mulakkîn'in hayatı, eserleri ele alınmış ve ilmî kişiliği ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Tuhfetu'l-Muhtâc tanıtılmış ve bu eser çerçevesinde İbnu'l-Mulakkîn'in hadisleri delil olarak kullanmada uyguladığı yöntemler hakkında bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ibn al-Mulakkin who lived in the hijri eighth century is one of important hadith narrators. Ibn al-Mulakkin who has been mentioned as“faqeeh, imam, sheikh, hadith narrator, hafiz, scholar”in the sources. He started to write books in the early period of his life. Because he began to take education at a young age, didn't confront a financial difficulty, had a good library and didn't get official duty for a long time. So, he wrote about 300 books in different disciplines. Minkhate-talibin which is one of the most common fiqh books of Shafi'i jurisprudence written by Nawawi (673/1272), is one of the books that examines the provisions of the fiqh. Ibn al-Mulakkin had determined the evidence of these provisions from hadiths in his book Tuhfatu al-Muhtac and made his assessments. This study consists of two parts except the entrance section. In the first chapter, the life of Ibn al-Mulakkin, his works and his scholarly personality are discussed. In the second chapter, information about Tuhfetu'l-Muhtac and his place in the field of hadith are given.